Phlomis herba-venti subsp. pungens (Willd.) maire ex defilipps bitkisinin enzim inhibisyonu ve antioksidan etkisinin değerlendirilmesi ve fitokimyasal analizi
Evaluation of enzyme inhibition and antioxidant effects of Phlomis herba-venti subsp. pungens (Willd.) maire ex defilipps and its phytochemical analysis
- Tez No: 1007706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASYA NAZLI GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
Özet
Phlomis herba-venti subsp. pungens (Willd.) Maire ex DeFilipps, Lamiaceae familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. Türkiye'de sıkça bulunan Phlomis türlerinin etnobotanik olarak diyabet tedavisinde kullanıldığı görülmektedir. Bu çalışmada, P. herba-venti subsp. pungens bitkisinden elde edilen %80 etanol ekstresinin olası antidiyabetik ve anti-obezite etkileri, in vitro α-amilaz, α-glukozidaz ve pankreatik lipaz enzim inhibisyon testleriyle araştırılmıştır. Ayrıca, bitkinin antioksidan etkisi, DPPH, demir indirgeme antioksidan gücü (FRAP) ve metal şelatlama yöntemleriyle in vitro olarak değerlendirilmiştir. Ekstrenin fenolik ve flavonoit bileşenlerinin toplam miktarı, spektrofotometrik analizlerle ortaya konmuştur. Ayrıca fenolik asit ve flavonoit profili, YPSK yöntemiyle ortaya konmuştur. Analizler sonucunda ekstrenin 36,9 ± 0,04 mg/100 mg klorojenik asit, 1,0 ± 0,00 mg/100 mg rozmarinik asit ve 3,3 ± 0,01 mg/100 mg luteolin-7-O-glukozid içerdiği belirlenmiştir. Elde edilen veriler, ekstrenin DPPH radikali üzerinde belirgin bir antioksidan etki gösterdiğini aynı zamanda demir indirgeme antioksidan gücünün yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca ekstrenin α-glukozidaz enzimi üzerinde güçlü bir inhibitör aktivite gösterdiği saptanmıştır (IC₅₀ = 173,4 µg/mL). Ekstre konsantrasyonundaki artışa paralel olarak enzim inhibisyon sonuçları kademeli şekilde artmış; en yüksek konsantrasyon olan 200 µg/mL'de α-amilaz ve pankreatik lipaz inhibisyonu sırasıyla %8,64 ± 0,14 ve %28,13 ± 6,82 olarak saptanmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, ileriki çalışmalarda bitkinin etanol ekstresinin antidiyabetik ve antiobezite etkinliğinin in vivo olarak değerlendirilmesi ve toksisite çalışmalarının yapılması, etkiden sorumlu maddelerin tespit edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Phlomis herba-venti subsp. pungens (Willd.) Maire ex DeFilipps is a perennial herbaceous plant belonging to the family Lamiaceae. Phlomis species, widely distributed in Türkiye, have been reported to be used ethnobotanically for the treatment of diabetes mellitus. In this study, the potential antidiabetic and antiobesity effects of the 80% ethanol extract obtained from P. herba-venti subsp. pungens were investigated using in vitro α-amylase, α-glucosidase, and pancreatic lipase enzyme inhibition assays. In addition, the antioxidant activity of the plant extract was evaluated in vitro by DPPH radical scavenging activity, ferric reducing antioxidant power (FRAP), and metal chelation assays. The total amount of phenolic and flavonoid components of the extract was determined by spectrophotometric analysis. In addition, the phenolic acid and flavonoid profile was determined using the HPLC-DAD method. Chlorogenic acid, rosmarinic acid, and luteolin-7-O-glucoside were quantified in the extract at levels of 36.9 ± 0.04, 1.0 ± 0.00, and 3.3 ± 0.01 mg/100 mg, respectively. The results demonstrated that the extract exhibited a pronounced antioxidant effect against the DPPH radical and possessed high ferric reducing antioxidant capacity. Furthermore, the extract was found to exhibit strong inhibitory activity on the α-glucosidase enzyme (IC₅₀ = 173.4 µg/mL). The enzyme inhibition results gradually increased in parallel with the increase in extract concentration; at the highest concentration of 200 µg/mL, α-amylase and pancreatic lipase inhibition were determined as 8.64 ± 0.14% and 28.13 ± 6.82%, respectively. Based on these findings, it is recommended that future studies evaluate the antidiabetic and anti-obesity effects of the plant's ethanol extract in vivo, conduct toxicity studies, and identify the active compounds responsible for these effects.