Sodyum hipoklorit ve sodyum dodesil sülfat ile gerçekleştirilen dental pulpa desellülerizasyon protokollerinin karşılaştırılması
Comparison of sodium dodecyl sulfate and sodium hypochlorite protocols for dental pulp decellularization in regenerative endodontic treatment
- Tez No: 1007721
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLPERİ ÖKTEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
Özet
Rejeneratif endodontik tedavi uygulamalarının başarısını arttırmak için doğal ya da doğal olmayan birçok farklı doku iskelesi araştırılmıştır. Desellülerize dental pulpa, rejenerasyonu beklenen pulpa dokusuna en yakın yapıda bir doku iskelesi olması ve kolay elde edilebilir olması ile dikkat çekmektedir. Pulpa desellülerizasyonu için birçok farklı protokol kullanılmıştır. Sodyum dodesil sülfat ile gerçekleştirilen pulpa desellülerizasyon protokollerinin etkinliği birçok çalışmada değerlendirilse de klinik rutinde kullanılan sodyum hipokloritin etkinliği araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, rejeneratif endodontik tedavi prosedürlerinde doku iskelesi olarak kullanılabilecek desellülerize pulpa elde etmede; sodyum dodesil sülfat ve sodyum hipoklorit ile uygulanan protokollerin karşılaştırılmasıdır. Çekilmiş 27 adet premolar diş, Hanks'ın Dengelenmiş Tuz Solüsyonunda ve -80 C donduruldu. Bu dişlerden edilen pulpalar random olarak 3 gruba ayrıldı. İlk grupta, %1 sodyum dodesil sülfat (SDS) ve %1 Triton X-100 kullanılarak uygulanan desellülerizasyon prosedürü uygulandı. İkinci gruptaki pulpalar ise Amerikan Endodonti Birliği'nin rejeneratif endodontik tedavi prosedürü için önerdiği şekilde 37 C'de 5 dk % 1,5'lik sodyum hipoklorit ve ardından 5 dk %17'lik etilendiamintetraasetik asit (EDTA) ile inkübe edildi. Kontrol grubundaki sağlam pulpalar ise direkt görüntüleme aşamalarına alındı. Desellülerizasyonun doğrulanması için Taramalı Elektron Mikroskobu (Scanning Electron Microscopy, SEM), Hematoksilen & Eozin (H&E) ve immünohistokimyasal boyama ile görüntüleme yapıldı. Desellülerize pulpal dokunun tanımlanmasında kullanılan yöntemler ile desellülerize dokular ve desellülerizasyon yapılmamış kontrol grubu karşılaştırıldı. Sodyum hipoklorit ile desellülerize edilmiş pulpaların H&E görüntülerinde, sağlam pulpa kadar olmasa da SDS ile gerçekleştirilen protokolden daha fazla hücre çekirdekleri olduğu belirlendi. Benzer olarak SEM görüntülerinde kolajen ağının korunduğu ancak ağ içinde az miktarda hücre kalıntılarının bulunduğu izlendi. İmmunohistokimyasal boyamada ise fibronektin ve kolajen I'in korunduğu ancak özellikle fibronektin olmak üzere ESM'de homojen olamayan bir dağılımı olduğu belirlendi. Sodyum hipoklorit ile desellülerizasyon, SDS ile gerçekleştirilen protokol ile karşılaştırıldığında hücre içeriğini tam olarak uzaklaştırma anlamında daha başarısız olduğu ancak kolajen ve fibronektin yapılarını koruduğu belirlendi. Sodyum hipoklorit; ulaşılabilir, basit ve ucuz bir solüsyon olması nedeniyle özellikle otolog uygulanacak desellülerize pulpa oluşturmak için iyi bir alternatif olabilir. Farklı konsantrasyonlarda ve sürelerde farklı protokoller ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Various natural and synthetic scaffolds have been investigated to enhance the success of regenerative endodontic procedures. Among these, decellularized dental pulp has attracted attention due to its structural similarity to the target pulp tissue and its ease of availability. Different protocols have been employed for pulp decellularization. Although the efficacy of sodium dodecyl sulfate (SDS)-based decellularization protocols has been extensively studied, the effectiveness of sodium hypochlorite, that commonly used solution in endodontic practice, has not been thoroughly investigated. This study aims to compare SDS and sodium hypochlorite protocols for obtaining decellularized pulp tissue suitable for use as a scaffold in regenerative endodontic treatments. A total of 27 extracted premolar teeth were stored in Hanks' Balanced Salt Solution and frozen at –80 °C. The pulp tissues harvested from extracted teeth and were randomly divided into three groups. In the first group, a decellularization protocol using 1% SDS and 1% Triton X-100 was applied. In the second group, pulp tissues were incubated at 37 °C for 5 minutes in 1.5% sodium hypochlorite, followed by 5 minutes in 17% ethylenediaminetetraacetic acid (EDTA), in accordance with the regenerative endodontic treatment protocol recommended by the American Association of Endodontists. The pulp tissues in the control group were left untreated and were processed for histological analysis and imaging. To confirm decellularization, Hematoxylin and Eosin (H&E) staining, Scanning Electron Microscopy (SEM) and immunohistochemical analysis were performed. The decellularized tissues were then compared with the non-decellularized control group based on these analyses. H&E staining of the sodium hypochlorite-treated pulp tissues revealed more nuclear remnants than in the SDS group, though fewer than in intact pulp. Similarly, SEM analysis revealed that the collagen network was largely preserved; however, a limited amount of cellular remnants was still observed within the network. Immunohistochemical staining demonstrated the preservation of fibronectin and type I collagen; nevertheless, a heterogeneous distribution within the extracellular matrix was identified, particularly for fibronectin. Compared to SDS, sodium hypochlorite was less effective in removing totally cellular content. Due to its accessibility, simplicity, and low cost, sodium hypochlorite may serve as a viable alternative for producing autologous decellularized pulp tissue. Further studies using varying concentrations and incubation times are necessary to optimize the protocol.