Yetişkin bireylerde renklerin besin seçimi üzerine etkilerinin saptanması
The effects of color perception on eating behavior in adults
- Tez No: 1007730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GARİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, 18–65 yaş arası yetişkin bireylerde renk algısının beslenme davranışı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımıyla yürütülmüş; veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Veri doygunluğuna ulaşıldığında toplam 30 katılımcı ile görüşmeler tamamlanmış ve elde edilen veriler Braun ve Clarke'ın tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, renk algısının tat, koku ve iştah algıları üzerinde belirgin etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Beyaz ve açık tonların tazelik, doğallık ve güven algısını artırdığı; koyu renklerin ise olumsuz tüketim algılarıyla ilişkilendirildiği belirlenmiştir. Sıcak renklerin iştahı artırıcı, soğuk renklerin ise baskılayıcı etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca ambalaj renginin ürün tercihi ve satın alma davranışı üzerinde etkili bir unsur olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, renklerin besin tercihlerinin şekillenmesinde ve beslenme davranışının yönlendirilmesinde önemli bir rol oynadığı; bu doğrultuda renk kullanımının gıda ve beslenme alanında dikkate alınması gereken bir unsur olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of color perception on eating behavior among adults aged 18–65 years. The research was conducted using a qualitative research approach, and data were collected through semi-structured interviews. When data saturation was achieved, interviews were completed with a total of 30 participants, and the obtained data were analyzed using the thematic analysis method developed by Braun and Clarke. The findings indicate that color perception has significant effects on perceptions of taste, smell, and appetite. White and light tones were found to enhance perceptions of freshness, naturalness, and trust, whereas dark colors were associated with negative consumption perceptions. Warm colors were identified as having an appetite-enhancing effect, while cool colors were found to have an appetite-suppressing effect. In addition, packaging color was shown to be an influential factor in product preference and purchasing behavior. In conclusion, the results demonstrate that colors play an important role in shaping food preferences and guiding eating behavior, highlighting that the use of color should be considered a significant factor in the fields of food and nutrition.