İstanbul'daki ilçe belediyelerinin kentsel dönüşüm çalışmalarının karşılaştırılması
A comparison of urban transformation efforts by district municipalities in İstanbul
  1. Tez No: 1007750
  2. Yazar: TUNCAY ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Kentsel dönüşüm, kentlerin artık kullanılmayan alanlarının yeniden kullanılabilir hale getirilmesine, yapıların doğal afetler karşısında güçlü olmasına ve halkın kentlileşmesine ve adaptasyonuna yardımcı olan bir süreçtir. Ancak kentsel dönüşüm sürecinin oldukça karmaşık olduğunu da eklemek gerekmektedir. Bu süreçte pek çok disiplin aynı anda çalışmaktadır. Ayrıca hukuki düzenlemelere ihtiyaç vardır. Dönüştürülen alanlarda kentsel dönüşümün amaçlarına uymak önemlidir. Nitekim kimi koşullarda bu bölgeler birer rant alanına dönüşebilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin önemli bir gündem konusu olan kentsel dönüşüm problemi ele alınmış ve İstanbul'da kentsel dönüşümü gerçekleştirilen Güngören, Bayrampaşa ve Kadıköy incelemesi yapılmıştır. Yapılan araştırmada, kentsel dönüşüm sürecinde yeşil alanların azaltıldığı, buralarda altyapının düzenlenmediği ve yeni yoğun nüfus nedeni ile yeni problemlerin yakın gelecekte ortaya çıkabileceği, dönüştürülen alanlardaki halkın başka yerlere göç ettiği ve yeni binaların oldukça pahalı konutlara dönüştüğü, bir rant ortamının oluştuğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is a process that helps the unused areas of cities to be reused, the structures to be strong against natural disasters, and the urbanization and adaptation of the people. However, it should be added that the urban transformation process is quite complex. In this process, many disciplines work simultaneously. There is also a need for legal regulations. It is important to comply with the objectives of urban transformation in the transformed areas. As a matter of fact, under some conditions, these regions can turn into rent areas. In this study, the problem of urban transformation, which is an important agenda topic in Turkey, was handled and an examination of Güngören, Bayrampaşa and Kadıköy, where were transformed. In the research, it has been determined that green areas are reduced in the urban transformation process, the infrastructure has not been arranged in these areas, and because of this it can be seen that new problems may arise in the near future due to the new dense population, The local people in the transformed areas had to migrate to other places and new buildings turn into very expensive residences, and an environment of rent is formed.