Ticaret hukukunda fatura
Invoice in commercial law
  1. Tez No: 1007752
  2. Yazar: MERVE EKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ticaret hukuku pratiğinin en önemli enstrümanlarından fatura incelenmiştir. Faturanın Türk hukukundaki yeri, mevzuattaki düzenleniş biçimi, niteliği, fonksiyonları üzerinde durulmuştur. Bu yapılırken Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunu bakımından ayrıştırılmaya çalışılmıştır. Çalışmada fatura, esas, olarak ticaret hukuku düzleminde incelenmiş ve bu anlamda sorunları, doktrin görüşleri ve yargı kararları da incelenerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, invoice which is one the most important instrument in commercial law's practice has been examined. The role of invoice in commercial law, the approach of regulation in legislation and its characteristic functions have been discoursed. Within the scope of this research Turkish Commercial Law and Turkish Tax Procedural Law have been practiced separately. In this study, invoice has been examined in the context of commercial law fundamentally, also it has been investigated in the light of doctrines and judicial decisions.