Freight Forverder organizasyonu ve konteyner taşımacılığı
Freight Forverder organizations and container transportations
  1. Tez No: 176698
  2. Yazar: SEFER GÖKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
21. Yüzyıl dünyasında Ülkelerarası ticaretin artması ile taşımacılık faaliyetlerinde hızlanmış ve büyük önem kazanmıştır. Taşımacılık faaliyetlerinin artması ve yüklerin birimleştirilmesi sonucunda konteynır taşımacılığına büyük gelişme göstermiş olup, konteynır taşımacılık işine organize olan Özel ve Kamu firmaları oluşmuştur. Teknolojinin de gelişmesi ile bu firma şekillerinden biri olan Freight Forverderler'e (Taşıma İşleri Organizatörü) son zamanlarda önemli görevler düşmektedir. Bu çalışmada Freight Forverderlerin yapısı, Türk Ticaret Hukukunda Freight Forverderen yeri , taşımacılık şekilleri , konteynır ve konteynır taşımacılığında kullanılan gemi çeşitleri, konteynır taşımacılığında forverder organizasyonu, konteynır taşımacılığında pazarlama faaliyetleri, ihracat konteynır taşımacılığının forverder organizasyonunda operasyon süreci ve ithalat konteynır taşımacılığının forverder organizasyonunda operasyon süreci, konteynır taşımacılığında fatura kalemleri ve muhasebesel işlemler incelenmiştir. Bu bağlamda; Freight Forverder firmaların işlev ve görevleri , taşımacılık faaliyetlerindeki yeri ve Freight Forverder organizasyonunda konteynır taşımacılığı anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transportation have been becoming more and more important as a result of the grow in trade volume in 21st century. Because of the increase in transportation activities and combining the freights, container transportation so much improved with lots of arising state-run firms and private corps. In accordance with the technological improvement some significant duties devolve upon Freight Forwarder firms recently which are among the firm types mentioned above. This work focuses on structure of Freight Forwarders, the situation of Freight Forwarders in Turkish Merchant Law, types of transportation, containers and ship types used in container transportation, forwarder organization in container transportation, marketing in container transportation, operational process of both exporting and importing container transportation in forwarder organization, invoice items and accounting transactions in container transportation. Within this context, it is tried to be explained of functions, duties, and position in transportation activities of Freight Forwarder firms and container transportation in organizations at this.