Fikir ve sanat eserleri hukukunda adın belirtilmesi hakkı
The right of attribution under copyright law
  1. Tez No: 1007753
  2. Yazar: ALİ CEM BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUFAN ÖĞÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu(FSEK) m.15'te düzenlenen ''adın belirtilmesi hakkı'' bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle manevi hakların tarihi gelişimi ve ortak özellikleri incelenmiştir. Manevi hakların FSEK'teki yeri, ortak özellikleri, bu ortak özelliklerin getirdiği sonuçların aktarıldıktan sonra adın belirtilmesi hakkının daha iyi anlaşılabilmesi adına kanundaki diğer manevi haklar tanımlanmıştır. Eser sahibinin yakınlarının durumu ve hayalet yazarın durumuna ilişkin görüşler ortaya konulmuştur. İkinci bölümde, çalışma konumuzu oluşturan adın belirtilmesi hakkı çeşitli yönlerden incelenmiştir. Hakkın; olumlu ve olumsuz kullanımı, eser türlerine göre kullanım biçimleri, çalışanlar tarafından meydana getirilen eserlerdeki durum detaylıca izah edilmiş, yargı kararlarına da yer verilmeye çalışılmıştır. Bu bölümde adın belirtilmesi hakkının devredilemezliği ve her halükarda adın belirtilmesinin sağlanmaya çalışılmasının gerekliliği istisnalar saklı kalmak kaydıyla ortaya konulmuştur. Adın belirtilmesini sağlamak adına çeşitli öneriler getirilmiştir. Çalışmanın sonuncu bölümünde ise adın belirtilmesi hakkıyla bağlantılı açılabilecek hukuk ve ceza davaları ele alınmıştır. Bu minvalde eser sahipliğinin tespiti davası, tecavüzün meni ve refi davaları, tazminat davaları, kazanç devri davası hukuk davaları kısmında incelenmiş akabinde de ceza yargılamalarına ilişkin esaslar aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The“authority to state the name”regulated under Article 15 of the Law on Intellectual and Artistic Works (FSEK) is the subject of this study. In this study, firstly, the historical development and common features of moral rights are examined. After defining the place of moral rights in FSEK, their common features and the consequences of these common features, other moral rights in the law are defined in order to better understand the authority to state the name Views regarding the situation of the author's relatives and the situation of the ghostwriter have been presented. In the second section the authority to state the name, which forms the basis of our study, has been examined from various aspects. The positive and negative use of the right, the ways of its utilization according to types of works, and the status within works created by employees have been thoroughly explained, with an attempt to include judicial decisions as well. In this section, the inalienability of the authority to state the name and the necessity of ensuring the authority to state the name in all cases, with exceptions reserved, have been presented. Various suggestions have been put forward to facilitate proper the authority to state the name In the final section of the study, legal and criminal cases related to the authority to state the name have been discussed. In this context, the lawsuit for the determination of the ownership of the work, the actions for the prevention and refi of infringement, the actions for compensation, and the action for the transfer of earnings are examined in the civil cases section, and then the principles regarding the criminal proceedings are explained