Pediatri hemşirelerinin basınç yaralanması bilgi düzeyi ve evreleme becerilerinin incelenmesi
Examination of pediatric nurses' knowledge level regarding pressure ulcers and their ability to diagnose pressure ulcer stages
  1. Tez No: 1007757
  2. Yazar: İLKNUR MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ÖZBAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Basınç yaralanmaları ya da bilinen diğer adı ile bası yaraları vücudun herhangi bir bölgesine özellikle kemik çıkıntılarının bulunduğu bölgelerde uzun süreli ve aralıksız olarak gerçekleşen basınç sonucunda meydana gelir. Sağlık bakımıyla ilgili oluşan bu yaralar hastanelerin her biriminde görülebilmektedir. Özellikle hastane birim bazına bakıldığında yoğun bakım ünitelerinde basınç yaralanması gelişme riski artmaktadır ve sık görülmektedir Basınç yaralanması oluşumunun engellenmesi, hastanın, kurumun ve hemşirelik bakımının kalitesinin parametrelerinden öne çıkan bir göstergedir. Hastanın primer bakım vericisi olan hemşirelerin ise yara gelişiminin önlenmesi, bakımı ve medikal tedavisi hususunda etkisi önemli bir seviyededir. Araştırmanın amacı pediatri yoğun bakım /kliniklerinde çalışan hemşirelerin önemli bir cerrahi sorun olan basınç yaralanmasının takibi ve risk değerlendirmesinde; deri inspeksiyonu yöntemi ile bilgi düzeylerinin araştırılması ve erken dönemde bu yaraların bakımına olumlu katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışma kapsamında pediatri hemşirelerinin basınç yaralanmalarının farklı evrelerinde görülen yara sınıfına ait görseller ile basınç yaralarını evrelendirmelerindeki bilgi düzeylerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında, çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamasının 32.05±6.46 olduğu, %59.4'ünün 32 yaş altı olduğu, %77.4'ünün kadın olduğu, %51.1'inin evli olduğu, lisans derecesindeki programdan mezunu olanların %73.7 olduğu , 6–10 yıl mesleki deneyime sahip olanların %35.3, %20.3 ile Çocuk Yoğun Bakım Servisi'nde çalıştığı, %57.1'inin daha önce basınç yaralanmaları hakkında eğitim aldığı, %25.6'sının personel ve iş yüküne ek olarak malzeme ve ekipman eksikliği ile ilgili basınç yaralanması bakımına yönelik algılanan engelleri olduğu, hemşirelerin çalıştığı servise göre basınç yaralanması bilgi değerlendirme puanlarına bakıldığında yapılan istatistiksel incelemeler sonucunda anlamlı bir fark görüldü (p<0.05),“Cerrahi Yoğun Bakım”da çalışan hemşirelerin basınç yaralanması bilgi değerlendirme puanlarının diğer klinik ve servislerden daha fazla olduğu, daha önce basınç yaralanmaları konusunda eğitim alma durumuna göre, basınç yaralanması bilgi değerlendirme puanlarında istatistiksel açıdan farkı anlamlı bulundu (p<0.05).
Özet (Çeviri)
Pressure injuries, commonly referred to as pressure ulcers, develop due to sustained and continuous pressure applied to specific areas of the body, most frequently over bony prominences. These injuries, which are considered healthcare-associated, may occur in any hospital setting; however, their incidence is notably higher in intensive care units (ICUs), where patients are more vulnerable. The prevention of pressure injuries is widely recognized as a key indicator of patient care quality, and nurses hold a central responsibility in minimizing their occurrence. The purpose of this study was to assess the knowledge levels of nurses employed in pediatric intensive care units and pediatric wards concerning the surveillance and risk evaluation of pressure injuries, which represent a significant clinical and surgical challenge. Skin inspection was used as the primary assessment approach. It is expected that improving nurses' knowledge in this area will support early detection and timely intervention. In addition, the study sought to examine pediatric nurses' ability to correctly identify and classify pressure injury stages through the use of visual representations corresponding to different wound stages.Results indicated that the mean age of the participating nurses was 32.05 ± 6.46 years, with 59.4% being younger than 32 years. The majority of participants were female (77.4%), married (51.1%), and held a bachelor's degree (73.7%). In terms of professional experience, 35.3% had worked for 6–10 years, and 20.3% were employed in pediatric intensive care units. Although 57.1% of the nurses had previously received education related to pressure injuries, 25.6% reported inadequate supplies and equipment, as well as staffing shortages and workload, as major obstacles to effective pressure injury management. Statistical analysis demonstrated a significant association between knowledge assessment scores and the clinical unit of employment (p < 0.05), with nurses working in surgical intensive care units achieving higher scores compared to those in other departments. Moreover, prior training on pressure injuries was found to have a statistically significant impact on knowledge levels (p < 0.05).