Assessment of the outcomes following physiotherapy in patients with rotator cuff injuries and tears
Rotator cuff yaralanmaları ve yırtıkları olan hastalarda fizyoterapi sonrası sonuçların değerlendirilmesi
- Tez No: 1007758
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Rotator Cuff yaralanmaları ve yırtıkları olan hastalarda fizyoterapinin sonuçlarını değerlendirmektedir. Ağrı, eklem hareket açıklığı ve kas kuvvetindeki değişimi, Rotator Cuff Yaşam Kalitesi (RC-QoL) Anketi gibi standartlaştırılmış bir araçla ölçmektedir. Çalışma, yaralanmanın derecesi gibi faktörlerin etkisini inceleyerek, kanıta dayalı fizyoterapi uygulamasını bilgilendirmeyi ve bireysel hasta rehabilitasyon planlarını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, literatür taraması bölümünde bu çalışma, rotator cuff yaralanmaları olan hastalarda resmileştirilmiş 12 haftalık bir fizyoterapi programının etkilerini incelemektedir. Çalışmaya katılan 106 hasta bulunmaktadır. Fonksiyonel kazanımları, Rotator Cuff Yaşam Kalitesi (RC-QoL) Anketi aracılığıyla hasta sonuçlarını ve motivasyon ile yaralanma şiddeti dâhil olmak üzere kişisel değişkenlerin rollerini ölçmektedir. Bu kuramsal çıkarımların uygulanmasıyla, çalışma klinik uygulamada kullanılan bireyselleştirilmiş, kanıta dayalı fizyoterapi müdahalelerinin tasarımını ilerletmeye yardımcı olabilir. Kuvvet kazanımı alanı, genel rehabilitasyonda fiziksel ve duygusal iyilik hâlinin birliğine odaklanan psikososyal alanlar tarafından tamamlanmaktadır. Sonuçlar, fonksiyonel eğitimin ve duygusal desteğin, hedef belirlemenin ve hastanın eğitilmesinin entegrasyonuna dayanan bireyselleştirilmiş müdahaleyi göstermektedir. Klinik uygulayıcılar, rehabilitasyon müdahalelerinin geri kalanını ve bireysel bakım planlarını bilgilendirmeye yardımcı olacak bağımsız bir sonuç olarak memnuniyet düzeyinin izlenmesine odaklanmalıdır. Araştırma, RC-QoL anketini, literatürdeki boşlukları pratik rehabilitasyon sonrası veriler sunarak dolduran, duyarlı, güvenilir ve hasta merkezli bir anket olarak doğrulamaktadır. Son olarak, Öz-Yeterlik ve Biyopsikososyal Modellerin kuramsal çerçeveleri, fizyoterapi programlarının fiziksel iyileşmeyi duygusal ve sosyal destekle birleştirerek yaşam kalitesi sonuçlarını artırmak için özel olarak uyarlanmış, bütüncül ve hasta merkezli olması gerektiği gerçeğiyle desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research evaluates the results of physiotherapy in patients with Rotator Cuff injuries and tears. It measures the variation in pain, range of motion and muscle strength with a standardised instrument such as the Rotator Cuff Quality of Life (RC-QoL) Questionnaire. The study, through an examination of the effect of factors such as the extent of injury, will inform evidence-based physiotherapy practice and facilitate individual patient rehabilitation plans. Also, in the literature review chapter, this paper examines the effects of a formalised 12-week physiotherapy program on patients with rotator cuff injuries. The study contains 106 patients who participated. It measures functional gains, patient outcomes via Rotator Cuff Quality of Life (RC-QoL) Questionnaire, as well as the roles of personal variables, including motivation, and severity of injuries. By applying these theoretical inferences, the study can help advance the design of individualized, evidence-based physiotherapy interventions used in clinical practice. The domain of strength recovery is duplicated by psychosocial ones, which focus on the oneness of physical and emotional well-being in the general rehabilitation. Results show the individualized intervention depending on the integration of functional training and emotional support, goal setting, and educating a patient. Clinicians should focus on monitoring the level of satisfaction as an independent outcome, which will help to inform the rest of the rehabilitation interventions and individual plans of care. The research confirms the RC-QoL questionnaire as a sensitive, reliable, and patient questionnaire to fill gaps in the literature by offering practical post-rehabilitation data. Lastly, the theoretical frameworks of Self-Efficacy and Biopsychosocial Models are backed up by the fact that physiotherapy programs must be tailor-made, holistic, and patient-centered to enhance the quality-of-life results through the combination of physical recovery with emotional and social support.