Zon 2 fleksör tendon yaralanmalarında konvansiyonel rehabilitasyon programına altıncı haftadan sonra eklenen iş uğraşı temelli egzersiz programının el fonksiyonları, eklem hareket açıklığı, ağrı, kavrama gücü ve kinezyofobi üzerine etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of an occupation-based exercise program added to conventional rehabilitation program after the sixth week on hand function, joint range of motion, grip strength, pain, and kinesiophobia in zon 2 flexor tendon injuries
  1. Tez No: 1007762
  2. Yazar: BERAT GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA MERİH AKPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ergoterapi, Physical Medicine and Rehabilitation, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Zon 2 fleksör tendon onarımı yapılmış hastaların rehabilitasyonunda konvansiyonel tedaviye ek olarak uygulanan iş ve uğraşı temelli egzersiz programının (İUTEP), el fonksiyonları, eklem hareket açıklığı (EHA), kavrama güçleri, ağrı ve kinezyofobi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmamıza dahil edilen fleksör tendon onarımı yapılmış 63 hasta tedavi grubu (TG: n=32) ve kontrol grubu (KG: n=31) olmak üzere iki gruba randomize edildi. KG'ye konvansiyonel tedavi programı, TG'ye ise ek olarak postoperatif 6. ve 10. haftalar arasında İUTEP uygulandı. Primer sonuç olarak el fonksiyonlarının değerlendirilmesinde Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH) kullanıldı. Ayrıca; Strickland Skorlaması (SS) ile EHA, Modifiye Strickland Sınıflaması (MSS) ile tendon iyileşmesi, el dinamometresi ve pinchmetre ile kavrama güçleri, Sayısal Ağrı Derecelendirme Skalası (The Numeric Pain Rating Scale-NPRS) ile ağrı ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile kinezyofobi derecesi değerlendirildi. Değerlendirmeler postoperatif altıncı (tedavi öncesi), onuncu (tedavi bitimi) ve on altıncı (takip değerlendirmesi) haftalarda yapıldı. Bulgular: Çalışma sonuçlarının analizi tedavi programını tamamlayan 58 hastanın [(TG: n=29) ve (KG: n=29)] verileri ile yapıldı. Tedavi sonrası değerlendirmelerde her iki grupta tüm parametrelerde anlamlı iyileşme saptandı. Bununla birlikte TG'de DASH skorlarında, SS'ye göre aktif EHA'da, Modifiye Strickland Sınıflaması'na göre tendon iyileşmesinde, kaba ve parmak kavrama güçlerinde KG'ye kıyasla anlamlı artış görüldü. NPRS ve TKÖ skorları açısından iki grup arasında anlamlı bir fark oluşmadı. Sonuç: Zon 2 fleksör tendon yaralanmalarında rehabilitasyon programına eklenen İUTEP; el fonksiyonları, EHA ve kas gücü üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır. İş uğraşı temelli yaklaşımlar, fleksör tendon rehabilitasyonunda etkili ve tamamlayıcı bir tedavi seçeneği olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effects of an occupation-based exercise program (OBEP) added to conventional rehabilitation on hand function, range of motion (ROM), grip strength, pain, and kinesiophobia in patients who underwent zone 2 flexor tendon repair. Patients and Methods: A total of 63 patients who underwent flexor tendon repair were randomly assigned to either the treatment group (TG; n=32) or the control group (CG; n = 31). The CG received a conventional rehabilitation program, whereas the treatment group received an additional OBEP between postoperative weeks 6 and 10. The primary outcome measure was hand function assessed using the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand Questionnaire (DASH). Secondary outcomes included ROM assessed by the Strickland score, tendon healing evaluated by the Modified Strickland Classification (MSC), grip and pinch strength measured using a hand dynamometer and pinch gauge, pain assessed by the Numeric Pain Rating Scale (NPRS), and kinesiophobia evaluated using the Tampa Scale for Kinesiophobia (TSK). Assessments were performed at postoperative week 6 (baseline), week 10 (end of treatment), and week 16 (follow-up). Results: Data analysis was conducted on 58 patients who completed the treatment program (TG: n=29; CG: n=29). Post-treatment evaluations demonstrated significant improvements in all parameters in both groups. However, the TG showed significantly greater improvements in DASH scores, active ROM according to the Strickland score, tendon healing based on the MSC, and grip and pinch strength compared to the CG. No significant differences were observed between the groups in terms of NPRS and TSK scores. Conclusion: The addition of an OBEP to rehabilitation in patients with zone 2 flexor tendon injuries provides beneficial effects on hand function, ROM, and muscle strength. Occupation-based approaches may be considered an effective and complementary treatment option in flexor tendon rehabilitation.