Kadın tarım işçilerinin ilk yardım gereksinimleri ve temel ilk yardım eğitiminin bilgi ve beceri düzeylerine etkisi
First aid needs of female agricultural workers and the effect of basic first aid training on their knowledge and skill levels
- Tez No: 1007763
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kadın tarım işçilerine yönelik verilen temel ilk yardım eğitiminin, katılımcıların teorik bilgi ve pratik uygulama beceri düzeylerine olan etkisini değerlendirmek amacıyla tek gruplu öntest-sontest yarı-deneysel desende gerçekleştirilmiştir. İstanbul İli, Silivri İlçesi'ne bağlı bir köyde yürütülen araştırmaya, dahil edilme kriterlerini karşılayan 43 kadın tarım işçisi (N=43) katılmıştır. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”, geçerliliği ve güvenirliği kanıtlanmış“İlk Yardım Bilgi Düzeyi Formu”(Cronbach's Alpha=0.886),“Bandaj Uygulama Becerisi Değerlendirme Formu”ve“Heimlich Manevrası Uygulama Becerisi Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Sekiz oturumdan oluşan yapılandırılmış eğitim programı sonrası veriler, normal dağılım gösterdiğinden parametrik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Üç zamanlı ölçümler arasındaki farkların incelenmesinde tekrarlı ölçümler için ANOVA ve Bonferroni post-hoc testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda, verilen eğitimin ardından kadın tarım işçilerinin ilk yardım toplam bilgi puanı ortalamaları (Öntest: 20.88, Sontest: 24.93) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştır (p<0.001). Bu artış, büyük etki büyüklüğü (η²=0.642) ile desteklenmektedir. Özellikle hayvan ısırmaları (η²=0.378), kırık-çıkık (η²=0.223) ve kanamalar (η²=0.197) gibi konularda bilgi düzeyinde anlamlı artışlar sağlanırken, sıcak çarpması konusunda anlamlı bir değişim saptanmamıştır (p>0.05). Beceri değerlendirmelerinde, bandaj uygulama yeterliliği eğitimle belirgin şekilde artmış; ancak Heimlich manevrasının pratik uygulanması gibi karmaşık motor becerilerde anlamlı bir gelişme sağlanamamıştır. Bilgi ve becerilerin 6 aylık izlem ölçümlerinde bir miktar azaldığı, ancak öntest düzeyine göre hala anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, kadın tarım işçilerine yönelik yapılandırılmış temel ilk yardım eğitimi, teorik bilgi düzeyini ve bandaj gibi temel uygulama becerilerini artırmada oldukça etkilidir. Bununla birlikte, bilginin zamanla bir miktar azaldığı ve Heimlich manevrası gibi karmaşık motor becerilerin kazandırılmasında yetersiz kaldığı görülmüştür. Bu durum, bu risk grubuna yönelik ilk yardım eğitimlerinin periyodik olarak tekrarlanması ve uygulamalı becerilere daha fazla odaklanılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a single-group pre-test/post-test/follow-up quasi-experimental design to evaluate the effect of basic first aid training on the theoretical knowledge and practical application skills of female farmworkers. The study was carried out in a village in the Silivri District of Istanbul, with the participation of 43 female farmworkers (N=43) who met the inclusion criteria. Data were collected using a“Personal Information Form,”a validated and reliable“First Aid Knowledge Level Form”(Cronbach's Alpha=0.886), a“Bandage Application Skill Assessment Form,”and a“Heimlich Maneuver Application Skill Assessment Form.”Following the structured eight-session training program, the data, which showed a normal distribution, were analyzed using parametric tests. Repeated measures ANOVA and the Bonferroni post-hoc test were used to examine the differences across the three time points. The statistical significance level was accepted as p<0.05. The results revealed that following the training, the mean total first aid knowledge scores of the female farmworkers increased in a statistically significant manner (Pre-test: 20.88, Post-test: 24.93) (p<0.001). This increase was supported by a large effect size (η²=0.642). While significant improvements were achieved in topics such as animal bites (η²=0.378), fractures/dislocations (η²=0.223), and bleeding (η²=0.197), no significant change was observed for heatstroke (p>0.05). In skill assessments, bandage application proficiency increased significantly; however, no significant improvement was achieved in complex motor skills such as the practical application of the Heimlich maneuver. At the 6-month follow-up, a slight decrease in knowledge and skills was observed, though they remained significantly higher than pre-test levels. In conclusion, structured basic first aid training is highly effective in increasing the theoretical knowledge and basic practical skills, such as bandaging, of female farmworkers. However, it was observed that knowledge diminishes slightly over time and the training is insufficient for acquiring complex motor skills like the Heimlich maneuver. This indicates the necessity for periodical refresher training for this risk group, with a greater focus on practical skills.