Isparta bölgesindeki travmatik fleksör tendon yaralanmalarının klinik ve epidemiyolojik özellikleri
Clinical and epidemiological characteristics of traumatic flexor tendon injuries in isparta province
  1. Tez No: 737885
  2. Yazar: MELİHA NUR KÖFKECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA BAYKAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Fleksör tendon yaralanmaları sık görülen yaralanmalardandır. Çoğu önlenebilir olan bu yaralanmaların özelliklerinin ortaya konmasının, önleyici tedbirlere yol göstermesi bakımından önemi büyüktür. Bizim bu çalışmada amacımız el rehabilitasyon kliniğimize başvuran 473 akut fleksör tendon yaralanmalı hastanın klinik ve epidemiyoloik özelliklerini belirlemektir. Hastaların demografik özellikleri ve yaralanmaya ait özellikleri kaydedildi. Yaralanma şiddetini değerlendirmek için Modifiye El Yaralanması Ciddiyet Skoru (MEYCS), depresyon ve anksiyete skorlarını belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanıldı. Kompleks bölgesel ağrı sendromu (KBAS) tanısı Budapeşte tanı kriterleri ile belirlendi. Ağrı değerlendirmesi nümerik derecelendirme skalası (NDS) ile yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 37,4 ± 15,1 idi ve %79.7'si erkekti. Yaralanma %24,3 oranıyla en sık işçi ve esnaf meslek grubunda ve en sık yaz aylarında (%30) saptandı. Dominant el yaralanması %52,4 hastada vardı. Yaralanmaya %71,2 oranında motorsuz kesici aletler neden olmuştu. En sık yaralanan parmak 3. parmak olup, en sık yaralanan zon zon 5 idi. Eşlik eden yaralanmalardan en sık dijital sinir yaralanması saptandı. Hastalarımızın büyük bir kısmında orta şiddette yaralanma saptandı ve MEYCS ortalaması 55,6±42,2 idi. MEYCS ile ağrı şiddeti arasında pozitif korelasyon saptandı (r=0,162, p=0,002). KBAS ile ağrı şiddeti ve tenoliz operasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı (sırasıyla, p=0,005 ve p=0,003). Fizyoterapi alan ve almayan hastaların yaralanma şiddeti ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,001). Zon 5 yaralanmalı hastalarda ortalama BDÖ ve BAÖ skoru istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (sırasıyla, p=0,02, p=0,04). Çalışmamız, bölgemizdeki akut travmatik fleksör tendon yaralanmalarının epidemiyolojik özelliklerini ortaya koymaktadır. Bu özelliklerin belirlenmesi el yaralanmalarına karşı iş güvenliğinin ve ev kazalarına yönelik bireylerin farkındalığının arttırılması yönünde önemli bir adımdır. Hastalarımızın yaralanma özellikleri cerrahi onarım ve rehabilitasyon sürecinin belirlenmesinde cerrah ve fiziyatristler için önemli bir yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
The reported incidence of flexor tendon injuries is 33/100 000. Revealing the characteristics of these injuries, most of which are preventable, is of great importance in terms of guiding preventive cautions. In this study, we aimed to describe the injury mechanism and characteristics of 473 patients with acute flexor tendon injuries together with the results who applied to our hand rehabilitation clinic. Demographic characteristics and injury characteristics of the patients were recorded. Modified Hand Injury Severity Score (MEYCS) was used to assess the severity of the injury, Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were used to determine depression and anxiety scores. The diagnosis of complex regional pain syndrome (CRPS) was determined by the Budapest diagnostic criteria. Pain assessment was done with the numerical rating scale (NDS). The mean age of the patients was 37.4 ± 15.1 years, and 79.7% were male. Injury was detected most frequently in the occupational group of workers and tradesmen with a rate of 24.3% and most frequently in the summer months (30%). Dominant hand injury was seen in 52.4% of the patients. Non-powered cutting tools caused 71.2% of injuries. The most frequently injured finger was the 3rd finger, and the most frequently injured zone was zone 5. Digital nerve injury was the most common accompanying injury. Most of our patients had moderate injuries, and the mean MHISS was 55.6±42.2. A positive correlation was found between MHISSs and percieved pain severity (r=0,162, p=0,002). A statistically significant relationship was found between CRPS and pain severity and tenolysis operation (p=0,005 and p=0,003, respectively). A statistically significant difference was found between the mean injury severity scores of the patients who received and did not receive physiotherapy (p=0,001). Mean BDI and BAI scores were statistically significantly higher in patients with zone 5 injuries (p=0,02, p=0,04, respectively). Our study reveals the epidemiological features of acute traumatic flexor tendon injuries in our region. Determining these features is an important step towards increasing the awareness of individuals about occupational safety against hand injuries and home accidents. Injury characteristics of our patients can be an important guide for surgeons and physiatrists in determining the surgical repair and rehabilitation process.