Polimer matrisli kompozit yüzey malzemeli ve termoplastik çekirdekli sandviç kompozitlerin düşük hızlı darbe davranışının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of low velocity impact behavior of sandwich composites with polymer matrix composite face material and thermoplastic core
- Tez No: 1007764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İMRAN AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Mechanical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sandviç yapılar, geleneksel malzemelere kıyasla çok daha düşük bir ağırlıkla benzer yapısal performans elde etmek amacıyla, iki ince ve mukavemetli yüzey tabakasının arasına kalın fakat hafif bir çekirdek malzemesinin yerleştirilmesiyle oluşturulur. Bu yapı, düşük yoğunlukta yüksek eğilme rijitliği ve enerji sönümleme kapasitesi sunar. Bu çalışmada; ticari polipropilen (PP) bal peteği çekirdek ile bu çekirdekle aynı geometriye sahip, 3B yazıcıda üretilmiş akrilonitril bütadien stiren (ABS) çekirdeklerin düşük hızlı darbe davranışları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yüzey malzemesi olarak MA-g-PP/CF ve MA g-PP/GF termoplastik kompozitler ile cam/epoksi ve karbon/epoksi termoset kompozitler kullanılarak farklı kombinasyonlar oluşturulmuştur. 15 J ve 100 J enerji seviyelerinde gerçekleştirilen düşük hızlı darbe testleri sonucunda; farklı çekirdek ve yüzey malzemesi varyasyonlarının darbe tepkisi üzerindeki etkileri, hasar mekanizmaları ve enerji emilim kapasiteleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sandwich structures are formed by placing a thick but lightweight core material between two thin and stiff face sheets to achieve similar structural performance to traditional materials at a much lower weight. This design offers high bending stiffness and energy absorption capacity at low density. In this study, the low-velocity impact behaviors of commercially available polypropylene (PP) honeycomb cores and acrylonitrile butadiene styrene (ABS) cores, which were manufactured by a 3D printer with the same geometry, were comparatively investigated. Different combinations were created using MA-g-PP/CF and MA-g-PP/GF thermoplastic composites, as well as glass/epoxy and carbon/epoxy thermoset composites as face materials. Following the low-velocity impact tests conducted at 15 J and 100 J energy levels, the effects of different core and face material variations on the impact response, damage mechanisms, and energy absorption capacities were analyzed.