Profesyonel ses kullanıcılarının menstrual dönemdeki akustik parametrelerinin incelenmesi
Acoustic analysis of voice parameters in professional voice users across the menstrual cycle
  1. Tez No: 1007795
  2. Yazar: ECE DEMİRCİEFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN YAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, profesyonel ses kullanıcısı olan 32 kadın akademisyenin menstrual ve menstrual olmayan dönemlerdeki ses özellikleri karşılaştırılmıştır. Katılımcılardan her iki dönemde alınan ses kayıtları Praat programı ile analiz edilmiş; temel frekans (F0), jitter, shimmer ve harmonik-gürültü oranı (HNR) parametreleri incelenmiştir. Ses örnekleri ayrıca üç bağımsız değerlendirici tarafından GRBAS ölçeği ile algısal olarak değerlendirilmiştir. Bulgular, menstrual dönemde bazı akustik parametrelerde değişiklikler görülebildiğini, ancak tüm değişimlerin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak, menstrual döngünün profesyonel kadın ses kullanıcılarında sesin belirli özelliklerini etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study compared the voice characteristics of 32 professional female voice users during menstrual and non-menstrual phases. Voice recordings obtained in both phases were analyzed using Praat software, and acoustic parameters including fundamental frequency (F0), jitter, shimmer, and harmonic-to-noise ratio (HNR) were examined. Voice samples were also perceptually evaluated by three independent raters using the GRBAS scale. The findings indicated that certain acoustic parameters changed during the menstrual phase; however, not all differences were statistically significant. It can be concluded that the menstrual cycle may influence specific vocal characteristics in professional female voice users.