Bipolar bozukluk tanılı hastalarda GLP-1, TNF-α, CRP düzeyleri ve metabolik parametrelerin sendrom şiddeti ile ilişkisinin sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative investigation of the relationship between GLP-1,TNF-α, CRP levels, and metabolic parameters with syndrome severity in patients with bipolar disorder and a healthy control group
- Tez No: 1007796
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bipolar Bozukluk (BB) tanılı hastalarda GLP-1, TNF-α ve CRP düzeylerini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak; bu biyobelirteçlerin sendrom şiddeti (manik ve depresif belirtiler), hastalık özellikleri (süre, epizot sayısı) ve metabolik parametrelerle (glukoz ve lipid profili) olan korelasyonunu incelemektir. Çalışmaya 65 BB tanılı hasta ve 62 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılara SCID-5-CV, Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) ve Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HDDÖ) uygulanmıştır. Serum GLP-1 ve TNF-α düzeyleri ELISA yöntemiyle, CRP ve metabolik parametreler (açlık kan şekeri, HDL, LDL, kolesterol, trigliserid) standart laboratuvar yöntemleriyle analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde yaş, cinsiyet, VKİ ve sigara kullanımı kovaryat olarak kontrol edilmiştir. GLP-1 ve TNF-α düzeyleri hasta grubunda sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p < .001). CRP, hasta grubunda başlangıçta yüksek saptansa da, kovaryat kontrollü analizde gruplar arası fark anlamlılığını yitirmiştir. Korelasyon analizlerinde; GLP-1 ile TNF-α arasında pozitif güçlü bir korelasyon; TNF-α ile HDL arasında negatif korelasyon saptanmıştır. GLP-1 düzeylerinin hiçbir metabolik parametre (glukoz, lipidler) ile anlamlı korelasyon göstermediği ve bu düşüklüğün metabolik yükten bağımsız olduğu görülmüştür. Kovaryat kontrollü analizlerde, YMDÖ skorları ile GLP-1 ve TNF-α arasında pozitif korelasyon; HDDÖ skorları ile LDL ve total kolesterol arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. GLP-1 düzeylerinin metabolik parametrelerden bağımsız olarak BB hastalarında düşük seyretmesi, bu molekülün BB patofizyolojisinde bağımsız bir rolü olabileceğini ve nörotrofik destek eksikliğini yansıtabileceğini düşündürmektedir. Düşük TNF-α düzeyleri ilaç etkileriyle, CRP ise daha çok yaşam tarzı faktörleriyle ilişkili görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare GLP-1, TNF-α, and CRP levels between patients with Bipolar Disorder (BD) and a healthy control group, and to investigate the correlation of these biomarkers with syndrome severity (manic and depressive symptoms), clinical disease characteristics, and metabolic parameters (glucose and lipid profile). The study included 65 patients with BD and 62 healthy volunteers. SCID-5-CV, Young Mania Rating Scale (YMRS), and Hamilton Depression Rating Scale (HDRS) were administered. Serum GLP-1 and TNF-α levels were analyzed using the ELISA method, while CRP and metabolic parameters (fasting blood glucose, HDL, LDL, cholesterol, triglycerides) were measured via standard laboratory procedures. Age, sex, BMI, and smoking were controlled as covariates in statistical analyses. GLP-1 and TNF-α levels were significantly lower in the patient group compared to healthy controls (p < .001). Although CRP was initially higher in patients, the difference lost significance after adjusting for covariates. Correlation analysis revealed a strong positive correlation between GLP-1 and TNF-α, and a negative correlation between TNF-α and HDL. GLP-1 levels did not show a significant correlation with any metabolic parameters (glucose, lipids), indicating that this reduction is independent of metabolic load. In covariate-controlled partial correlations, YMRS scores positively correlated with GLP-1 and TNF-α, while HDRS scores positively correlated with LDL and total cholesterol. Consistently lower GLP-1 levels in BD patients, independent of metabolic parameters, suggest that this molecule may play an independent role in BD pathophysiology and could indicate a lack of neurotrophic support. Lower TNF-α levels appear to be associated with medication effects, while CRP is more related to lifestyle factors.