Sağlık turizmi kapsamında obezite cerrahisi geçirmiş bireylerin bütüncül sağlık durumlarının mobil uygulama ile değerlendirilmesi
Evaluation of the whole-person health of individuals receiving obesity surgery within the scope of health tourism using a mobile application
  1. Tez No: 1007802
  2. Yazar: MILAD SIVANIAMIRKHIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ALTINER YAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık turizmi kapsamında obezite cerrahisi geçirmiş bireylerin bütüncül sağlık durumlarının bir mobil uygulama ile değerlendirilmesidir. Bütüncül sağlık, Basitleştirilmiş Omaha Sistemi Kavramlarına (BOSK) temelli Benim Güçlerim Benim Sağlığım mobil sağlık uygulaması ile değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı ve kesitsel tasarım tipindeki bu araştırma, İstanbul ilinde sağlık turizmi yetki belgesine sahip özel bir hastanede yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, sağlık turizmi amacıyla Türkiye'ye gelmiş ve obezite cerrahisi geçirmiş 18 yaş ve üzeri 201 birey oluşturmuştur. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Benim Güçlerim Benim Sağlığım mobil sağlık uygulaması ile çevrimiçi olarak toplanmıştır. Obezite cerrahisi geçirmiş bireylerde toplam 4482 güçlü yön ve 3810 zorluk belirlenmiştir. BOSK'a göre bireylerin Yaşam Alanım (Çevresel) alanında en sık Evde ve İşte Güvenlik (n=165, %82,1), Düşünce ve İlişkilerim (Psikososyal) alanında İstismar (istismar yok) (n=178, %88,6), Bedenim (Fizyolojik) alanında Bulaşıcı Hastalık (n=179, %89,1) ve Kişisel Bakımım (Sağlık Davranışları) alanında Kişisel Bakım (n=157, %78,1) güçlü yönleri saptanmıştır. Bireylerin en sık yaşadığı zorluklar sırasıyla; yetersiz egzersiz yapma (n=116, %57,7), fazla kilo (n=112, %55,7), kızgınlık (n=104, %51,7), odaklanma güçlüğü (n=81, %40,3) ve cildin çok kuru olmasıdır (n=77, %38,3). Katılımcıların en sık Bilgi Alma/Rehberlik (n=1.199, %46,8) ile Tedavi/Bakım (n=734, %28,7) gereksinimleri olduğu belirlenmiştir. Güçlü yönler ve zorlukları etkileyen faktörlerin eğitim durumu, çalışma durumu, operasyon türü, ilaç ve sigara kullanımı ile cerrahi sonrası geçen süre olduğu saptanmıştır (p<0,05). Sonuç olarak, obezite cerrahisi geçirmiş bireylerin yaşadığı zorlukların yanı sıra güçlü yönlere de sahip olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, taburculuk sonrası döneme yönelik bütüncül ve multidisipliner sağlık ve bakım uygulamalarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the whole-person health status of individuals who have undergone bariatric surgery within the scope of health tourism through a mobile application. Whole-person health was assessed using the MyStrengths MyHealth mobile health application, which is based on the Simplified Omaha System Terms (SOST). This descriptive and cross-sectional study was conducted in a private hospital in Istanbul that holds a health tourism authorization certificate. The sample of the study consisted of 201 individuals aged 18 years and older who came to Türkiye for health tourism purposes and underwent bariatric surgery. Data were collected online using the Introductory Information Form and the MyStrengths MyHealth mobile health application. A total of 4482 strengths and 3810 challenges were identified among individuals who had undergone bariatric surgery. According to SOST, the most frequently identified strengths were Safe at Home and Work (n=165, 82.1%) in the My Living (Environmental) domain; Abuse (no abuse) (n=178, 88.6%) in the My Mind and Networks (Psychosocial) domain; Infections (n=179, 89.1%) in the My Body (Physiological) domain; and Personal Care (n=157, 78.1%) in the My Self-Care (Health-Related Behaviors) domain. The most frequently reported challenges were insufficient exercise (n=116, 57.7%), overweight (n=112, 55.7%), angery (n=104, 51.7%), hard to concentrate (n=81, 40.3%), and very dry skin (n=77, 38.3%). Participants most frequently required Info/Guidance (n=1,199, 46.8%) and Hands-on Care (n=734, 28.7%). Factors affecting strengths and challenges were determined to be education level, employment status, type of surgery, medication and smoking use, and time elapsed since surgery (p<0.05). In conclusion, individuals who have undergone bariatric surgery were found to possess strengths as well as experience challenges. Accordingly, it is recommended that whole-person and multidisciplinary health and care practices be developed for the post-discharge period.