Sağlık turizmi kapsamında obez hastalara yönelik sağlıklı yaşam merkezi model önerisi
Healthy life center model proposal for obese patients within the scope of health tourism
- Tez No: 765066
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA ALTINDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Obezite bireyleri fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan etkileyen ve gelişiminde birçok nedenin rol oynadığı önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bundan dolayı obezitenin tedavisinde biyolojik, fizyolojik, psikolojik ve sosyokültürel açıdan bütünsel bir tedavi planı yaklaşımı benimsenmelidir. Obeziteyi tedavi etmek ve tedavi sonrasında tekrar oluşmasının önüne geçmek açısından multidisipliner bir tedavi yaklaşım önemlidir. Obezite tedavisinde amaç sadece hastanın kilo vermesini sağlamak değil verilen kiloyu sürdürebilir kılması için ona yeni bir yaşam tarzı kazandırmaktır. Bu noktadan hareket edilerek obezite rahatsızlığı olan bireylere yönelik tıbbi ve tamamlayıcı tedaviler ile hastanın kilo vermesini ve sürdürmesini sağlamak, hobi atölyeleri ve sanat terapisi ile hastanın kişilerarası ilişkileri, sosyal ve kültürel yaşamı, benlik saygısı ve özgüvenini olumlu yönde değiştirerek ona yeni bir yaşam tarzı kazandırmak önemlidir. Bu bağlamda çalışmada, obez hastalara yönelik bir sağlıklı yaşam merkezi modeli geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada sağlıklı yaşam merkezinin gerekliliğini ve kapsamını ortaya koymak için ilgili literatür kapsamında geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Anket, hastaların demografik özelikleri, mevcut obezite tedavisi veren kurumların ve obez hastalar için planlanan sağlıklı yaşam merkezine yönelik özellikleri içeren 2 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın evrenini İstanbul ve Sakarya ili oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu illerde hizmet alan 190 hasta ve 46 sağlık profesyoneli olup toplamda 236 kişi oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler ve ki-kare testi kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre, tedavi veren kurumlarda tıbbi tedavilerin yanında tamamlayıcı tedavilerin kullanımın az olduğu, hastaların sosyal ve kişisel olarak gelişimlerine yardımcı olacak sosyokültürel faaliyetlerin eksikliği ve tedavi veren kurumlarda multidisipliner bir ekip içerisinde tek bir çatı altında hizmet verilmediği saptanmıştır. Aynı zamanda katılımcılar tarafından obez hastalar için sağlıklı yaşam merkezinin gerekliliğini ve kapsamını ortaya çıkaracak veriler elde edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, multidisipliner bir ekip içerisinde obezite tedavisinde bütünsel bir yaklaşımın gerekliliği ortaya konulmuştur. Çalışmada elde edilen veriler kullanılarak obez hastalara yönelik sağlıklı yaşam merkezi modeli geliştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlara göre, dünyada ve ülkemizde obezitenin artış göstermesi bu çalışmanın alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity has become an important public health problem that affects individuals physically, mentally and socially, and many factors play a role in its development. Therefore, a holistic treatment plan approach should be adopted in the treatment of obesity in terms of biological, physiological, psychological and sociocultural aspects. A multidisciplinary treatment approach is important in terms of treating obesity and preventing its recurrence after treatment. The aim of obesity treatment is not only to make the patient lose weight, but also to gain a new lifestyle in order to make the lost weight sustainable. From this point of view, it is important to ensure that the patient loses and maintains weight with medical and complementary treatments for individuals with obesity, and to give him a new lifestyle by positively changing the patient's interpersonal relationships, social and cultural life, self-esteem and self-confidence with hobby workshops and art therapy. In this context, it is aimed to develop a wellness center model for obese patients. In the study, a questionnaire developed within the scope of the relevant literature was used to reveal the necessity and scope of the wellness center. The questionnaire consists of 2 parts, including the demographic characteristics of the patients, the existing obesity treatment institutions and the characteristics of the wellness center planned for obese patients. The universe of the study consists of Istanbul and Sakarya provinces. Its sample consists of 190 patients and 46 health professionals receiving service in these provinces and 236 people in total. Descriptive statistical methods and chi-square test were used in the analysis of the obtained data. According to the findings obtained in the study, it has been determined that the use of complementary therapies in addition to medical treatments is low in the institutions providing treatment, the lack of socio-cultural activities that will help the social and personal development of the patients, and the institutions providing treatment do not provide services under a single roof within a multidisciplinary team. At the same time, data were obtained by the participants to reveal the necessity and scope of the wellness center for obese patients. According to the results of the study, the necessity of a holistic approach in the treatment of obesity in a multidisciplinary team has been demonstrated. Using the data obtained in the study, a wellness center model was developed for obese patients. According to the results of the study, it is thought that this study will contribute to the field due to the increase in obesity in the world and in our country.