Bariatrik cerrahi geçiren ve geçirmeyen bireylerde yeme farkındalığı ve beslenme bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between eating awareness and nutrition knowledge levels in individuals who have and have not undergone bariatric surgery
  1. Tez No: 1007828
  2. Yazar: MERVE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bariatrik cerrahi geçiren ve geçirmeyen bireylerin yeme farkındalığı ile beslenme bilgi düzeyi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla Mayıs–Temmuz 2025 tarihleri arasında Ankara ili Prof. Dr. Oktay Banlı Muayenehanesinde bariatrik cerrahi geçiren 65 ve geçirmeyen 65 olmak üzere toplam 130 birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanan anket formu ile toplanmıştır. Yeme farkındalığı Yeme Farkındalığı Ölçeği-30 (YFÖ-30), beslenme bilgi düzeyi ise Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD) kullanılarak değerlendirilmiş ve antropometrik ölçümler alınmıştır. Bariatrik cerrahi geçiren bireylerin %72,3'ü kadın, %27,7'si erkek; bariatrik cerrahi geçirmeyen bireylerin ise %61,5'i kadın ve %38,5'i erkektir. Gruplar arasında yaş ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p>0,05). Bariatrik cerrahi geçiren bireylerin yeme farkındalığı toplam skoru 3,43±0,52, geçirmeyen bireylerin ise 2,95±0,60 olarak saptanmış ve gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,001). Benzer şekilde, YETBİD'nin besin tercihini doğru bulma derecesi alt faktör puanı bariatrik cerrahi geçiren bireylerde 7,00±1,94, geçirmeyen bireylerde ise 4,32±2,02 olup farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Ayrıca bariatrik cerrahi geçiren bireylerde, YFÖ-30 toplam puanı ile YETBİD'nin beslenme ve sağlık arasındaki ilişkinin derecesi alt boyutu arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır (s=0,317; p=0,010). Sonuç olarak, bariatrik cerrahi geçiren bireylerin yeme farkındalığı düzeyleri daha yüksek bulunmuş; beslenme bilgi düzeyinde ise yalnızca besin tercihini doğru bulma alt boyutunda anlamlı fark saptanmış ve bu grupta yeme farkındalığı ile beslenme–sağlık ilişkisi arasında pozitif anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Bu doğrultuda, cerrahi geçirmeyen obez bireylerde yeme farkındalığı ve doğru besin tercihini artırmaya yönelik beslenme eğitimi programlarının yaygınlaştırılması önerilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between May and July 2025 to evaluate the relationship between eating awareness and nutrition knowledge levels among individuals with and without bariatric surgery at Prof. Dr. Oktay Banlı Private Clinic in Ankara. The sample consisted of 130 individuals, including 65 who had undergone bariatric surgery and 65 who had not. Data were collected through face-to-face questionnaires administered by the researcher. Eating awareness was assessed using the Eating Awareness Scale-30 (EAS-30), nutrition knowledge was evaluated using the Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (NKLSA), and anthropometric measurements were obtained. Among individuals who underwent bariatric surgery, 72.3% were female and 27.7% were male, whereas 61.5% of the non-surgery group were female and 38.5% were male. There was no statistically significant difference between the groups in terms of mean age (p>0.05). The total eating awareness score was 3.43±0.52 in the bariatric surgery group and 2.95±0.60 in the non-surgery group, with a statistically significant difference between the groups (p<0.001). Similarly, the NKLSA subdimension score for correctly identifying food preferences was 7.00±1.94 in the surgery group and 4.32±2.02 in the non-surgery group, and this difference was also statistically significant (p<0.001). Furthermore, a positive and statistically significant correlation was found between the total EAS-30 score and the NKLSA subdimension“degree of the relationship between nutrition and health”among individuals who underwent bariatric surgery (r=0.317; p=0.010). In conclusion, individuals who underwent bariatric surgery demonstrated higher eating awareness, with a significant difference only in correctly identifying food preferences and a positive association with the perceived nutrition–health relationship.