Kriz ve savaş sonrası dönemlerde mikro inşaat firmalarının ekonomik dayanıklılığı ve sürdürülebilir konut üretimi: Türkiye ve Halep üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
Economi̇c resi̇li̇ence and sustai̇nable housi̇ng producti̇on of mi̇cro aec fi̇rms i̇n cri̇si̇s and post-confli̇ct contexts: A comparati̇ve study on Türki̇ye and Aleppo
  1. Tez No: 1007835
  2. Yazar: HEBA SOFIE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALABAN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kriz ve savaş sonrası dönemlerde mikro ölçekli inşaat firmalarının ekonomik dayanıklılık stratejilerini karşılaştırmalı bir çerçevede incelemektedir. Çalışma, savaş sonrası yeniden yapılanma sürecine giren Halep kenti ile yüksek enflasyon ve ekonomik belirsizlik koşullarında faaliyet gösteren Türkiye'deki mikro ölçekli Mimarlık–Mühendislik–İnşaat (MMİ) firmalarını karşılaştırarak, farklı kriz bağlamlarında geliştirilen uyum ve hayatta kalma mekanizmalarını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımıyla tasarlanmıştır. Halep örneğinde veri toplama süreci, savaş sonrası sosyal konut üretiminde rol alan mikro ölçekli inşaat firmalarıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler ve konuya ilişkin ikincil kaynakların (tezler, akademik yayınlar, raporlar, röportajlar ve medya içerikleri) analizi yoluyla yürütülmüştür. Türkiye örneğinde ise karşılaştırma, TÜBİTAK 125K269 numaralı proje kapsamında elde edilen nitel görüşme verileri üzerinden gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler, tümevarımsal içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş ve mikro ölçekli firmaların kriz koşullarındaki stratejik davranışlarını temsil eden sekiz ana tema belirlenmiştir: finansman, malzeme temini, işgücü, iş modeli, sektörel ilişkiler, yeni ortama uyum, yerel itibar ve müşteri ihtiyaçları. Bulgular, Halep'te savaş sonrası yeniden yapılanma sürecinde faaliyet gösteren mikro ölçekli inşaat firmalarının, sınırlı finansal kaynaklar, mülkiyet belirsizlikleri ve teknik kapasite eksiklikleri karşısında esnek, yerel ağlara dayalı ve düşük maliyetli üretim stratejileri geliştirdiğini göstermektedir. Türkiye örneğiyle yapılan karşılaştırma ise, farklı kriz türlerine rağmen mikro ölçekli firmaların benzer biçimde informel ilişkiler, iş modeli çeşitlendirmesi ve operasyonel uyum mekanizmaları üzerinden ekonomik dayanıklılık ürettiğini ortaya koymaktadır. Bu tez, savaş sonrası yeniden yapılanma süreçlerini yalnızca planlama ve mekânsal dönüşüm perspektifinden değil, inşaat sektöründeki mikro aktörlerin ekonomik davranışları üzerinden ele alarak literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. Çalışma, mikro ölçekli inşaat firmalarının kriz ve savaş sonrası dönemlerde ekonomik toparlanmadaki rolünü görünür kılmakta ve benzer belirsizlik koşullarındaki yeniden yapılanma süreçleri için karşılaştırmalı bir analitik çerçeve önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the economic resilience strategies of micro-scale construction firms in a comparative framework during periods of crisis and post-war recovery. The study aims to analyze the adaptation and survival mechanisms developed in different crisis contexts by comparing micro-scale Architecture-Engineering-Construction (AEC) firms operating in the city of Aleppo, which is undergoing a post-war reconstruction process, with those in Turkey operating under conditions of high inflation and economic uncertainty. The research was designed using a qualitative approach. In the Aleppo case, the data collection process was carried out through semi-structured in-depth interviews with micro-scale construction firms involved in post-war social housing production, along with an analysis of secondary sources on the topic (theses, academic publications, reports, interviews, and media content). For the Turkey case, the comparison was made using qualitative interview data obtained within the scope of the TÜBİTAK project numbered 125K269. The collected data were analyzed using the inductive content analysis method, and eight main themes representing the strategic behaviors of micro-scale firms in crisis conditions were identified: financing, material procurement, labor, business model, sectoral relations, adaptation to the new environment, local reputation, and client needs. The findings show that micro-scale construction firms operating in the post-war reconstruction process in Aleppo developed flexible, locally network-based, and low-cost production strategies in the face of limited financial resources, property uncertainties, and technical capacity deficiencies. The comparison with the Turkey case reveals that, despite different types of crises, micro-scale firms similarly generate economic resilience through informal relations, business model diversification, and operational adaptation mechanisms. This thesis makes an original contribution to the literature by addressing post-war reconstruction processes not only from a planning and spatial transformation perspective but also through the economic behaviors of micro-actors in the construction sector. The study makes visible the role of micro-scale construction firms in economic recovery during crises and post-war periods, and proposes a comparative analytical framework for reconstruction processes under similar conditions of uncertainty.