Geriatrik hastalarda lökosit ve Sistemik İmmun İnflamatuar İndeks ve kognitif fonksiyonlar arasındaki ilişki
The relationship between leukocytes and Systemic Immune Inflammatory Index and cognitive functions in geriatric patients
- Tez No: 1007844
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
Özet
Yaşlanma ile birlikte organizmada artan kronik, düşük dereceli ve steril sistemik inflamasyon (inflamm-aging), nörodejeneratif süreçlerin ve kognitif yıkımın temel patofizyolojik mekanizmalarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Sistemik İmmün-İnflamatuar İndeks (SII), Sistemik İnflamasyon Yanıt İndeksi (SIR-I), Türetilmiş Nötrofil Lenfosit Oranı (dNLR) ve Monosit Lenfosit Oranı (MLR) gibi hemogramdan türetilen yeni nesil kompozit inflamatuar indekslerin, geriatrik hastalarda kognitif fonksiyon düzeyleri ile ilişkisini incelemek ve bu indekslerin kognitif taramadaki potansiyel biyobelirteç değerini araştırmaktır. Retrospektif kesitsel tasarıma sahip bu çalışmaya, geriatri polikliniğine başvuran ve belirlenen dahil etme kriterlerini karşılayan, 65 yaş ve üzeri toplam 112 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, kognitif performanslarını gösteren Mini Mental Durum Testi (MMSE) ve Montreal Bilişsel Değerlendirme (MoCA) skorları ile eş zamanlı hemogram parametreleri kaydedilmiştir. Veri analizinde kategorik gruplama yapılmaksızın sürekli değişkenler kullanılmış ve ilişkiler Spearman Korelasyon Analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma grubunun yaş ortalaması 73,48 ± 6,67 yıl olup, %53,6'sı erkektir. Yapılan analizler sonucunda, sistemik inflamasyon yükünü yansıtan tüm indekslerin (SII, SIR-I, dNLR, NLR, PLR, MLR, NLPR) MMSE skorları ile istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir korelasyon gösterdiği saptanmıştır. Özellikle dNLR (r=-0.358, p=0.001), MLR (r=-0.339, p=0.002) ve SIR-I (r=-0.338, p=0.002) indekslerinin kognitif yıkımla ilişkisinin, klasik belirteçlere göre daha güçlü olduğu görülmüştür. Buna karşın, MoCA skorları ile inflamatuar indeksler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak, artmış sistemik inflamasyonun geriatrik hastalarda kognitif performans düşüklüğü ile anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir. Rutin hemogram parametrelerinden kolayca hesaplanabilen, düşük maliyetli ve minimal invaziv olan bu yeni nesil indeksler, risk altındaki yaşlı bireylerin erken tanınmasında ve kognitif izlemde değerli birer biyobelirteç olarak klinik pratikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Chronic, low-grade, sterile systemic inflammation associated with aging, termed“inflamm-aging,”is considered one of the fundamental pathophysiological mechanisms underlying neurodegenerative processes and cognitive decline. The aim of this study is to investigate the relationship between hemogram-derived novel composite inflammatory indices—such as the Systemic Immune-Inflammation Index (SII), Systemic Inflammation Response Index (SIR-I), Derived Neutrophil-to-Lymphocyte Ratio (dNLR), and Monocyte-to-Lymphocyte Ratio (MLR)—and cognitive function levels in geriatric patients, and to evaluate the potential biomarker value of these indices in cognitive screening. This retrospective cross-sectional study included a total of 112 patients aged 65 and over who applied to the geriatric outpatient clinic and met the inclusion criteria. Demographic data, Mini-Mental State Examination (MMSE) and Montreal Cognitive Assessment (MoCA) scores indicating cognitive performance, and simultaneous hemogram parameters of the patients were recorded. Data were analyzed using Spearman Correlation Analysis on continuous variables without categorical grouping. The mean age of the study group was 73.48 ± 6.67 years, and 53.6% were male. The analysis revealed a statistically significant and negative correlation between all indices reflecting systemic inflammation load (SII, SIR-I, dNLR, NLR, PLR, MLR, NLPR) and MMSE scores. Notably, dNLR (r=-0.358, p=0.001), MLR (r=-0.339, p=0.002), and SIR-I (r=-0.338, p=0.002) Conversely, no statistically significant relationship was found between MoCA scores and inflammatory indices. In conclusion, this study demonstrates that increased systemic inflammation is strongly associated with poor cognitive performance in geriatric patients. These novel indices, which can be easily calculated from routine hemogram parameters and are low-cost and minimally invasive, can be used in clinical practice as valuable biomarkers for the early recognition and cognitive monitoring of elderly individuals at risk.