Autobiography, womanhood and poetry: Birhan Keskin and Sylvia Plath
Otobiyografi, kadınlık ve şiir: Birhan Keskin ve Sylvia Plath
  1. Tez No: 1007861
  2. Yazar: EMRE BARIŞ AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YILMAZ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, iki farklı topluma mensup iki kadın şair olan Sylvia Plath (1932- 1963) ve Birhan Keskin (1963 - )'in seçili otobiyografik şiirlerini, feminist bir bakış açısıyla, bu şiirlerde yansıtılan kadın kimliğinin bölünmesi, yalnızlık ve depresyon temalarına odaklanarak analiz etmek ve bu iki şairin çok farklı tarihsel koşullarda yaşamış ve farklı kültürlere ait olmalarına rağmen, kadınlara özgü benzer kadınsı kaygılar ve psikiyatrik sorunları paylaştıkları gerçeğini ortaya koymaktır. Böylelikle bu tez, ataerkil toplumlarda kadınlara dayatılan hegemonik cinsiyet normlarının yol açtığı kimlik bölünmesi, yalnızlık ve depresyona odaklanarak, kadın psikolojisinin edebiyattaki yansımasını gözler önüne sermeyi amaçlamaktadır. Sylvia Plath'in seçili şiirlerinin detaylı analizi, bu şiirlerin otobiyografik nitelikte olduğunu ve, kadın öznelliği, kadın öznesinin yalnızlığı ve kadınlar üzerindeki toplumsal baskınının neden olduğu depresyon gibi kadınlıkla ilgili önemli konuları ele aldığını ortaya koyarken Birhan Keskin'in seçilmiş otobiyografik şiirlerinin analizi de benzer sonuçlara vararak onun da kadınların kimliklerinin bölünmesi, yalnızlığı ve ataerkil toplumlardaki kadın deneyimlerinin depresyona yol açmasını ele aldığını göstermektedir. Her iki şair de feminist temaları eserlerine entegre ederek, ataerkil toplumlarda kadınların daha geniş mücadelelerini yansıtmaktadır. Bu nedenle, bu tez, Sylvia Plath ve Birhan Keskin'in şiir kariyerlerinin erken, orta ve geç dönemlerinden seçilen otobiyografik şiirlerdeki kadın kimliğinin bölünmesi, yalnızlık ve depresyonun yalnızca bireysel psikolojik durumların temsilleri olmadığını, aksine ataerkil söylemin ve toplumsal cinsiyet rejiminin kadını kendi benliğinden, bedeninden ve sesinden yabancılaştırarak maruz bıraktığı yapısal kopuşun, duygusal yıkımın ve öznel çözülmenin şiirsel tezahürleri olduğunu iddia etmekte ve savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyze the selected autobiographical poetry of two female poets from two different nationalities, Sylvia Plath (1932-1963) and Birhan Keskin (1963 - ), through a feminist perspective by focusing on the themes of fragmentation of female subjectivity, loneliness, and depression to demonstrate that these two poets share similar psychiatric difficulties peculiar to women. However, they lived in different historical conditions and belonged to different cultures. Thereby, it is aimed to reveal the reflection of women's psychologies in literature by focusing on the themes of fragmentation of the subject, loneliness, and depression caused by the hegemonic gender norms imposed on women in patriarchal societies. A detailed analysis of selected poems by Sylvia Plath reveals that they are autobiographical and address significant issues related to womanhood, such as female subjectivity, the loneliness of the female subject, and depression stemming from societal pressure on women. Analysis of selected autobiographical poems by Birhan Keskin reaches similar conclusions, showing that she also addresses the fragmentation of women's female subjectivity, loneliness, and the female experiences in patriarchal societies that lead to depression. Both poets integrate feminist ideas into their works, reflecting the broader struggles of women in patriarchal societies. Therefore, this thesis claims and argues that the fragmentation of female subjectivity, loneliness, and depression in the autobiographical poems selected from the early, middle, and late phases of Sylvia Plath's and Birhan Keskin's poetic careers are not merely representations of individual psychological states but rather poetic of the structural rupture, emotional devastation, and subjective disintegration to which the patriarchal discourse and gender regime subject the female subject by alienating her from her own self, body, and voice.