Yetenek yönetimi ve kişiye özgü anlaşmaların iş tatmini üzerindeki etkisinde yenilikçi iş davranışlarının aracılık rolü
The mediating role of innovative work behaviors in the effect of talent management and idiosyncratic deals on job satisfaction
- Tez No: 1007860
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Yetenek yönetimi ve bireysel anlaşmaların çalışan davranışları üzerindeki rolünün giderek önem kazandığı günümüzde, örgütlerin rekabet avantajı sağlaması yalnızca nitelikli insan kaynağını çekmekle değil, onu geliştirmek ve motive etmekle de doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle bu çalışma, yetenek yönetimi uygulamaları algısı ve kişiye özgü anlaşmaların iş tatmini üzerindeki etkisini ve bu ilişkide yenilikçi iş davranışlarının aracılık rolünü incelemektedir. Oluşturulan araştırma hipotezeleri doğrultusunda, nicel araştırma yöntemi kullanılarak yapılandırılmış bir anket aracılığıyla veri toplanmıştır. Çalışma, Türkiye'de ilaç sektöründe faaliyet gösteren firmalarda görev yapan ilaç mümessillerini kapsamakta olup, 355 geçerli katılımcıdan elde edilen veriler SmartPLS 4 ve R Studio programları kullanılarak doğrulayıcı faktör analizi, geçerlilik-güvenilirlik testleri ve yapısal eşitlik modellemesi ile analiz edilmiştir. Bulgular, hem yetenek yönetimi uygulamaları algısının hem de kişiye özgü anlaşmaların iş tatmini üzerinde anlamlı ve pozitif etkiler yarattığını göstermiştir. Yetenek yönetimi uygulamaları algısının ve kişiye özgü anlaşmaların yenilikçi iş davranışlarını olumlu yönde etkilediği, yenilikçi iş davranışlarının da iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Aracılık analizleri, yenilikçi iş davranışlarının hem yetenek yönetimi uygulamaları hem de kişiye özgü anlaşmaların iş tatminine olan etkisinde anlamlı bir köprü işlevi gördüğünü ortaya koymuştur. Demografik bulgular, yaşın belirleyici bir değişken olduğunu, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından ise anlamlı bir farklılık bulunmadığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, örgütsel yatırımın çalışan tutumuna dönüşüm sürecini davranışsal bir mekanizma üzerinden ortaya koymaktadır. Bu nedenle, ilaç sektöründeki örgütlerin standart uygulamalarının ötesine geçerek çalışanların bireysel ihtiyaçlarına duyarlı, yenilikçiliği destekleyen kişiselleştirilmiş stratejiler geliştirmeleri tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's business environment, where the role of talent management and individualized agreements on employee behavior is increasingly gaining importance, organizations' ability to achieve competitive advantage is directly related not only to attracting qualified human resources but also to developing and motivating them. Therefore, this study examines the effects of perceived talent management practices and idiosyncratic deals on job satisfaction, as well as the mediating role of innovative work behaviors in this relationship. In line with the developed research hypotheses, data were collected through a structured questionnaire using a quantitative research method. The study covers pharmaceutical sales representatives working in firms operating in the pharmaceutical sector in Türkiye, and the data obtained from 355 valid participants were analyzed using SmartPLS 4 and R Studio through confirmatory factor analysis, validity and reliability tests, and structural equation modeling. The findings indicate that both perceived talent management practices and idiosyncratic deals have significant and positive effects on job satisfaction. Perceived talent management practices and idiosyncratic deals were found to positively influence innovative work behaviors, while innovative work behaviors also had a significant and positive effect on job satisfaction. Mediation analyses demonstrated that innovative work behaviors serves as a significant bridge in the relationship between both talent management practices and idiosyncratic deals on job satisfaction. Demographic findings showed that age is a determining variable, whereas no significant differences were found in terms of gender and education level. This study reveals the process through which organizational investment transforms into employee attitudes through a behavioral mechanism. Therefore, it is recommended that organizations in the pharmaceutical sector go beyond standard practices and develop personalized strategies that are responsive to employees' individual needs and support innovation.