COMESA ülkelerinde beşeri sermayenin ekonomik büyüme etkileri:Panel veri analizi
Economic growth of human capital in COMESA countries: Panel data analysis
  1. Tez No: 1007862
  2. Yazar: MAYSAM ALI YOUSIF GALALELDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
On yıllardır, neden bazı ülkeler daha hızlı büyürken diğerlerinin daha yavaş büyüdüğü sorusu hem akademik hem de politika yapıcı çevrelerde önemli bir tartışma konusu olmuştur. Çeşitli büyüme teorileri, büyümenin belirleyici faktörlerini kapsamlı bir şekilde tartışmıştır. Ampirik olarak, çok sayıda araştırma farklı bölgelerde ekonomik büyümeyi etkileyen faktörleri farklı tahmin yöntemleri kullanarak incelemiştir. Literatürün düşük gelirli ülkelerle ilgili birkaç istisna dışında çoğunlukla düşük gelir ülkelerden oluşan veya gelişmekte olan ülkeler olarak ikiye ayrıldığı görülmektedir. Dolayısıyla bu tez çalışması, COMESA üyesi ülkeler için beşerî sermayenin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini araştırarak bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, 2000-2022 döneminde 13 COMESA üye ülkesi için panel veri analizi yapılmıştır. Uzun dönemli ilişki pedroni ve kao eşbütünleşme kullanılarak tahmin edilmiştir. FMLOS tahmin sonuçları, beşeri sermaye endeksindeki %1'lik bir artışın ekonomik büyümede %0,17'lik bir artışa yol açmaktadır. Sonuçlar beşeri sermaye endeksinin ekonomik büyümeyi artırdığını göstermektedir. Bu bağlamda ekonomik büyüme üzerinde kamu politikalarının beşeri sermaye (eğitim, araştırma geliştirme ve inovasyon) yatırımını artırmaya yönlendirilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak, COMESA'da ekonomik büyümeyi sağlamak sanayi sektörünün ihtiyaçlarının karşılanmasına ve mesleki eğitim, öğretim ve teknolojinin eğitim programlarına entegre edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Over the decades, the question of why some countries grows faster than others has been a subject of significant debate in both academic and policy-making circles. Various growth theories have comprehensively discussed the factors that determine growth. Empirically, numerous studies have examined the factors affecting economic growth in different regions using various estimation methods. The literature is largely divided into two categories: developed or developing countries, with a few exceptions concerning low-income countries. Therefore, this thesis aims to fill this gap by investigating the impact of human capital on economic growth for countries that are members of COMESA. The study conducted a panel data analysis for 13 COMESA member countries during the period 2000-2022. The long-term relationship was estimated using Pedroni and Kao cointegration. The results indicate that the human capital index boosts economic growth. FMLOS estimation results indicate that a 1% increase in the human capital index leads to a 0.17% increase in economic growth. In this context, public policies should be directed towards increasing investment in human capital (education, research and development, and innovation) to promote economic growth. Consequently, economic growth in COMESA should be integrated into vocational education, training, and technology programs to meet the industrial sector's needs.