Analysis of designer toys as a medium for expressing emotions
Duyguların ifade aracı olarak tasarımcı oyuncaklarında kullanımı
- Tez No: 1007866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BENLİOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
Özet
Tasarımcı oyuncaklar (sanatçı oyuncağı, urban vinyl, collectibles), sınırlı sayıda üretilen; sanatçılar ve tasarımcılar tarafından tasarlanan, koleksiyon ve sergileme değeri taşıyan, kavramsal yönü ön planda olan figüratif nesnelerdir. Bu tezin amacı, tasarımcı oyuncakların işlevsel bir gereklilik taşımamalarına rağmen kullanıcıda neden güçlü duygusal karşılıklar ürettiğini incelemek ve duygunun tasarım yoluyla ifade edilme biçimlerine dair daha derin bir sorgulama ortaya koymaktır. Bu bağlamda melankoli, yalnızlık ve kırılganlık gibi duygusal durumların tasarımcı oyuncaklar aracılığıyla nasıl ifade edilebileceği araştırılmıştır. Bu sınırların daha iyi kavranabilmesi amacıyla, çalışmanın ilk bölümünde oyun ve oyuncak kavramları ele alınmış; oyuncak formunun tarihsel gelişimi incelenmiştir. Böylece tasarımcı oyuncakların, biçimsel benzerlikler taşımasına rağmen, geleneksel oyuncak kavramından kavramsal ve işlevsel açıdan nasıl ayrıştığına dair bir zemin hazırlanmıştır. İkinci bölümde, tasarımcı oyuncakların tarihsel gelişimi, tasarım ögeleri ve çağdaş sanattaki konumları ele alınmıştır. Sonraki bölümde ise duyguların tanımı; psikolojik, felsefi ve kavramsal yaklaşımlar doğrultusunda incelenmiş ve duygusal tasarım kuramlarına ilişkin teorik bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu kapsamda araştırmacılar tarafından geliştirilen duygu temelli tasarım modelleri değerlendirilmiş; söz konusu modeller ışığında duygusal tasarımın günümüz tasarımcı oyuncaklarında nasıl ifade edildiği analiz edilmiştir. Son bölümde, tasarımcı araştırmalarının bir çıktısı olarak Jou Jou ve Jouette adlı iki tasarımcı oyuncağı tasarlanmıştır. Bu oyuncaklar, duygunun tasarımcı tarafından nesneye yüklenen bir ifade olmasının ötesinde, kullanıcıyla kurulan ilişki içerisinde anlam kazanan bir deneyim olduğunu savunan kuramsal çerçeveyi somutlaştırmaktadır. Çalışma, tasarımcı oyuncakların sahip olduğu duygusal temsil gücünün anlaşılmasına katkı sağlamayı ve gelişmekte olan tasarımcı oyuncak hareketinin duyguları ifade etme potansiyeline dikkat çekmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Designer toys (also referred to as artist toys, urban vinyl, or collectibles) are figurative items produced in limited editions, designed by artists and designers, and characterized by their collectible, display-oriented, and concept-driven nature. The aim of this thesis is to examine why designer toys, despite lacking functional necessity, are capable of generating strong emotional responses in users, and to initiate a deeper inquiry into how emotions are expressed through design. Within this context, the study focuses on how emotional states such as melancholy, loneliness, and vulnerability can be conveyed through designer toys. In order to better understand the conceptual boundaries of this medium, the first chapter addresses the concepts of play and toy, as well as the historical development of the toy form. This provides a foundation for distinguishing designer toys from traditional toys, despite their formal similarities. The second chapter examines the emergence of designer toys, their design elements, and their position within contemporary art practices. The next chapter establishes a theoretical framework by exploring the definition of emotions through psychological, philosophical, and conceptual perspectives, and by reviewing emotion-centered design models developed by various researchers. Based on these models, the study analyzes how emotional design is expressed in contemporary designer toys. In the final chapter, as an outcome of research, two original designer toys named Jou Jou and Jouette are designed. These toys embody the theoretical framework that understands emotion not only as an expression embedded in the design items by the designer, but as an experience that gains meaning through interaction with the user. This thesis contributes to a deeper understanding of the emotional representational capacity of designer toys and highlights the potential of the emerging designer toy movement as a medium for emotional expression.