Mitolojik yaratıkların yakma resim tekniği ile özgün uygulamaları
Original applications of mythological creatures using with the technique of burning paintings
  1. Tez No: 1007913
  2. Yazar: MELTEM VAR
  3. Danışmanlar: PROF. HANDE KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Mitoloji, kahramanlık anlatıları gibi kültürler arasında dilden dile dolaşmış olup aynı zamanda mitolojik yaratıklar da efsanevi olarak anılmaktadır. Bitkisel, hayvansal ya da nesneli bezemeler dışında, mitolojik yaratıklarında sanat eserlerinde süsleme unsuru olarak kullanıldığı görülmektedir. Türk ve dünya sanatında, gerçek dışı hayal ürünü nitelik taşıyan, mitolojik ile efsanevi unsurların, hem anlatım dili hem de tamamlayıcı öğe olarak sanatsal eserlerde önemli yer tuttuğu görülmektedir. Bu çalışmada mitolojik yaratıklardan hayvansal kökenli olanlara yer verilmiştir. Ahşapla ilgili sanatsal çalışmalar ve örnekleri incelendiğinde hayvansal kökenli mitolojik yaratıkları konu edinen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Söz konusu bu eksiklikten hareketle ahşap satıh üzerine yakma resim (pirogravür) tekniği kullanılan ile özgün uygulamalar yapılmıştır. Yakma resim (pirogravür) tekniğinde ateş ve ahşabın bir araya gelmesiyle açık koyu renk skalaları elde edilerek sepya renk tonları kullanılmıştır. Görsel çalışmaların bazı yerlerinde ise renklendirmelere yer verilmiştir. Türk ve dünya mitolojilerinden seçilen hayvansal kökenli motifler, bitkisel ve geometrik motiflerle birlikte stilize edilerek yorumlanmış, özgün sanatsal uygulamalar yapılmıştır. Mitoloji de yer alan efsanevi yaratıkların mitolojik olarak özellikleri araştırılmış ve farklı anlamlar taşıyan hayvansal kökenli yaratıkların seçilmesine özen gösterilmiştir. Çalışma konusu olarak; Griffin, Garuda, Minotor, Pegasus, Harpya, Skylla, Ejderha, Sfenks, Chimera, Unicorn, Burak, Şahmeran, Dabbetü'l Arz, Zümrüdüanka, Mantikor, Triton olmak üzere 16 hayvansal kökenli mitolojik yaratık seçilmiştir. Bu tasarımlar oluşturulurken öncelikle seçilen 16 mitolojik yaratığın eskizleri çizilmiştir. Çizim sürecinde, kitaplar, görsel kaynaklar ve dijital ortamda ulaşılan görsel materyallerden yararlanılmıştır. Elde edilen bu görsellerin yeniden düzenleyimi yapılarak özgün tasarımlar oluşturulmuştur. Böylece özgün yorumlarla yeniden tasarlanan mitolojik yaratıklar, yakma resim (pirogravür) tekniği kullanılarak Türk ve Batı sanatında yer alan motif bezemeleriyle birlikte kullanılmıştır. Uygulamalar, kişisel sergi kapsamında sanatseverlerle buluşmuş ve yerel basında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Mythology, like heroic tales, has been passed down from language to language across cultures, and mythological creatures are also referred to as legendary. In addition to plant, animal, or object-based decorations, mythological creatures are also seen as decorative elements in works of art. In Turkish and world art, mythological and legendary elements, which are unreal and imaginary, occupy an important place in artistic works, both as a narrative language and as a complementary element. This study focuses on mythological creatures of animal origin. When examining artistic works and examples related to wood, no study has been found that focuses on animal-origin mythological creatures. Based on this deficiency, original applications have been made using the pyrography technique on wooden surfaces. In the pyrography technique, sepia tones have been used by obtaining light and dark color scales through the combination of fire and wood. In some parts of the visual works, coloring has been used. Animal-based motifs selected from Turkish and world mythology have been stylized and interpreted together with botanical and geometric motifs, resulting in original artistic applications. The mythological characteristics of legendary creatures in mythology have been researched, and care has been taken to select animal-based creatures with different meanings. Sixteen animal-based mythological creatures were selected as the subject of the study: Griffin, Garuda, Minotaur, Pegasus, Harpy, Scylla, Dragon, Sphinx, Chimera, Unicorn, Burak, Shahmeran, Dabbetü'l Arz, Zümrüdüanka, Manticore, and Triton. When creating these designs, sketches of the 16 selected mythological creatures were drawn first. During the drawing process, books, visual sources, and visual materials found in digital media were used. These images were then rearranged to develop an original interpretation. Thus, the mythological creatures, redesigned with original interpretations, were used together with motifs found in Turkish and Western art using the pyrography technique. The applications were presented to art lovers in a personal exhibition and featured in the local press.