Edirne ili balıkçılığının mevcut durumu ve karşılaşılan sorunların değerlendirilmesi
Current status of fishing in Edirne province and assessment of encountered problems
  1. Tez No: 1007914
  2. Yazar: CEM TEBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALKAN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Edirne ili, sahip olduğu akarsu sistemleri, göller, lagün alanları ve kıyı ekosistemleri ile hem iç su hem de deniz balıkçılığı açısından önemli bir potansiyele sahiptir; Meriç Nehri ve kolları başta olmak üzere bölgedeki su kaynakları tarih boyunca yerel halk için önemli bir geçim kaynağı olmuş, balıkçılık faaliyeti kırsal ekonomi, beslenme alışkanlıkları ve kültürel yaşam üzerinde belirleyici rol oynamıştır; ancak son yıllarda artan çevresel baskılar, ekonomik dalgalanmalar ve sektörel yapısal sorunlar Edirne'de balıkçılığın sürdürülebilirliği konusunda çeşitli sorunları beraberinde getirmiştir; bu çalışma, Edirne ilinde yürütülen balıkçılık faaliyetlerinin mevcut durumunu ortaya koymayı ve sektörde karşılaşılan temel sorunları çok boyutlu biçimde değerlendirmeyi amaçlamaktadır; araştırmada ilin tarihsel gelişimi, su varlığı ve su ürünleri potansiyeli dikkate alınarak balıkçılığın doğal ve sosyo-ekonomik temelleri incelenmiş, kuramsal çerçeve kapsamında su ürünleri sektörüne ilişkin ulusal ve bölgesel ölçekte yapılmış önceki çalışmalar değerlendirilerek Edirne balıkçılığının literatürdeki yeri ortaya konulmuştur; saha çalışmasına dayalı olarak yürütülen araştırmada balıkçılarla yapılan anket ve görüşmelerden elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiş, balıkçılık türü ile çeşitli sosyo-ekonomik ve mesleki değişkenler arasındaki ilişkiler ki-kare analizi ile değerlendirilmiştir; bulgular, Edirne'de balıkçılığın büyük ölçüde küçük ölçekli ve kıyı temelli bir yapıya sahip olduğunu, su ürünleri kooperatiflerinin ise örgütlenme ve dayanışma açısından önemli rol üstlendiğini göstermiş; buna karşılık gelir düzensizliği, av yasaklarına uyum sorunları, denetim yetersizlikleri, artan girdi maliyetleri, su kirliliği ve balık stoklarındaki azalma balıkçıların öne çıkan mesleki sorunları arasında belirlenmiş, ayrıca farklı illerden gelen balıkçıların varlığının yerel balıkçılar açısından rekabet baskısını artırdığı tespit edilmiştir; sonuç olarak çalışma, Edirne ilinde sürdürülebilir balıkçılık yönetimi için etkin denetim mekanizmalarının geliştirilmesi, kooperatiflerin kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesi, balıkçılara yönelik eğitim faaliyetlerinin artırılması ve su kaynaklarının korunmasına yönelik bütüncül politikaların uygulanması gerektiğini ortaya koymakta ve bölgesel su ürünleri yönetimine katkı sağlayacak güncel, saha temelli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Edirne province possesses significant potential for both inland and marine fisheries due to its river systems, lakes, lagoon areas, and coastal ecosystems; water resources in the region—particularly the Meriç River and its tributaries—have historically served as an important source of livelihood for local communities, and fishing activities have played a decisive role in the rural economy, dietary habits, and cultural life; however, in recent years increasing environmental pressures, economic fluctuations, and structural sectoral problems have brought various challenges regarding the sustainability of fisheries in Edirne; this study aims to reveal the current status of fishing activities carried out in Edirne province and to evaluate the main problems encountered in the sector from a multidimensional perspective; in the research, the natural and socio-economic foundations of fisheries were examined by considering the province's historical development, water resources, and fisheries potential, and within the theoretical framework, previous studies on the fisheries sector at national and regional scales were reviewed to determine the place of Edirne fisheries in the literature; based on fieldwork, the study utilized data obtained from surveys and interviews conducted with fishers, and these data were analyzed using statistical methods, while the relationships between types of fishing and various socio-economic and occupational variables were evaluated through chi-square analysis; the findings indicate that fisheries in Edirne largely have a small-scale and coastal-based structure, and that fisheries cooperatives play an important role in organization and solidarity; nevertheless, income instability, problems with compliance to fishing bans, insufficient inspections, rising input costs, water pollution, and the decline in fish stocks were identified as the main occupational problems faced by fishers, and the presence of fishers coming from other provinces was also determined to increase competitive pressure on local fishers; consequently, the study emphasizes the necessity of developing effective inspection mechanisms, strengthening the institutional capacities of cooperatives, increasing training activities for fishers, and implementing integrated policies aimed at protecting water resources for sustainable fisheries management in Edirne province, and it provides up-to-date, field-based data that can contribute to regional fisheries management.