Resimli çocuk kitaplarında canavar imgesi
The Monster image in the illustrated children books
- Tez No: 144093
- Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
HI ÖZET Korkunun insanoğlunun en temel duygulanımlarından biri olarak kabul edildiği günümüz psikiyatri bilimi için çocukların ruhsal gelişimlerinde“korku”özellikle pedagoglar için önemli bir çalışma alam yaratmaktadır. Okuma yazmayı öğrenme yaşma gelmiş çocuklar için uygun kitapların nasıl olması gerektiği sorununa pedagogların yanı sıra eğitim bilimciler de özenle eğilmektedir. Ancak, 16. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan resimli çocuk kitapları, okuma yazma öğretme faaliyetlerinde kullanılan alfabe kitapları ve dinsel içerikli kitaplarken, zamanla bu türlerin yerini masal özellikleri taşıyan ve/ya fantastik nitelikli edebî türlerin aldığı görülmüştür. Çocukların dikkatlerini kolayca çekmeyi başaran bu kitaplarda da eğlendirirken öğretme amacı sürdürülmüştür. Fakat, masal dünyasında sıklıkla yer alan dev, cadı. ejderha gibi olağanüstü özelliklere sahip düşsel yaratıklara zamanla çocuklar için sempatik bir form kazandırılarak, korkutma edimlerinden uzaklaştırıldığı ve yine eğitim amaçlan çerçevesinde kullanıldığı gözden kaçmayacak bir gerçektir Yukarıda belirtilen evrelerden yola çıkılarak tez çalışması beş bölümden oluşturulmuştur. Bu bölümlerde resimli çocuk kitaplarının tarihi ve masalların kaynağı, canavar olgusunun değişik kültürlerdeki mitolojik bağlantıları ve bulunduğu kültüre etkileri, canavar konulu resimli kitapların çocuk eğitimindeki yeri. önemi ve canavar olgusunun çocuklara aktarılmasının sakıncalı olup olmadığı resimli çocuk kitaplarında karşılaşılan resim. yazı. kompozisyon ve canavar tiplemesinde karşılaşılan sorunlar ele alınmıştır. Tez çalışması canavar ile çocuk arasında“korku temelli”kurulan dostluğu ele almaktadır. Primitif çağ insanın korkularının temelini doğa ve doğada yaşanan olaylar oluştururken, günümüz insanın korku temeline inildiğinde kendisiyle yüzleştiğini görürüz.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY“Fear*”is accepted as one of the basic feelings of human kind by psychiatry of today and it is also a very important field-of-study for pedagogy as a main theme for today's children's growing up process. Not only pedagogs. but also training experts put a great emphasis on the issue of how the books. especially for the school age children who are ready to learn how to read and write should be. However, the pictured books of children appeared in the late 16. century were books aimed to teach how to read and write and they were didactic- books with a religious air: the so called books went under a great change in the maentime and they turned out to be the literary work -of- arts earning the characteristics of a fantastic world. In those books it is also aimed to teach children something new while making them enjoy themselves. It is a crucial point that the creatures who are likely to have extraodinary properties, i.e. giants, witches and dragons seem to go under a great change and they lost their role of“terrorizing”the readers or the child reader by losing their abnormal and terryfing forms wiyhout losing the target of teaching. Due to evolution of monstery in the history, the thesis study consists of five parts. In those parts the history of children's boks the sources of folk tales, the evolutions of monster}' in mythological and cultural context with in the importance of pictured boks for children and the image of monstery. the problems of creating monsters have been searched. The thesis study is about the friendship constructed under the theme of“fear”.