Kur'an yorumu ve nesnellik: İsmetü'l enbiyâ ile ilgili ayetlerin hermenötik analizi
Quranic interpretation and objectivity: A hermeneutic analysis of the verses related to the infallibility (isma) of the prophets
  1. Tez No: 1007922
  2. Yazar: RUKİYE HACIBEKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Kur'an yorumunda nesnellik sorununu Kur'an yorum geleneği ile modern yorum kuramları arasında yeni bir perspektifle ilişkisel ve karşılaştırmalı bir düzlemde analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada ele alınan teorik yaklaşımlar üzerinden klasik tefsir anlayışlarından modern ve postmodern yaklaşımlara uzanan çizgide nesnellik idealinin nasıl kavramsallaştırıldığı, yorum sürecinde hangi açmazlarla karşılaşıldığı ve nesnel anlama ulaşmanın önündeki engelleri aşmak üzere sunulan çözüm önerileriyle nesnelliğin nasıl yeniden tanımlandığına odaklanılmıştır. Çalışmanın teorik çerçevesini özellikle Gadamer'in anlam, yorum ve nesnellik ilişkisine dair görüşleri oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışma, klasik dönemde İmam Şâfi'î, Gazzâlî ve İbn Teymiyye'nin nesnel anlam ve yorum anlayışları ile modern dönemde Kur'ancılık, Fazlurrahman'ın tarihselci yöntemi ve Ebû Zeyd gibi çağdaş düşünürlerin yaklaşımlarıyla sınırlandırılmıştır. Bu doğrultuda araştırma, nitel araştırma yöntemi kapsamında doküman incelemesine dayalı olarak yürütülmüş, veriler karşılaştırmalı metin analizi, kavramsal çözümleme ve hermenötik yorumlamayla değerlendirilmiştir. Çalışmada incelenen klasik dönem yaklaşımları özelinde nesnelliğin metnin kendi kendisini açıklaması, literaline sadakati, sünnetle uyumu ve belli bir tarihi dönemle sabitlenmesi gibi hususlarla inşa edildiği görülmüştür. Modern dönemde ise nesnelliğin Kur'an merkezli yaklaşımlarda geleneğin otoritesinden ve bazı tarihsel yorum kalıplarından arındırılması şeklinde tezahür ederken, Fazlurrahman ve Ebû Zeyd gibi düşünürlerde ise tarihsel bağlamın analizi üzerinden evrensel ilkelerin metodolojik bir zeminde yeniden inşa edilme çabası olarak şekillendiği tespit edilmiştir. Ayrıca bu çalışma her iki yaklaşımın da anlamı sabitleme, koruma gibi refleksler vasıtasıyla belli ilkeler ve otoritelerle sınırlamalara sahip olduğunu göstermiştir. Çalışmanın pratik çerçevesinde tefsir geleneğinde ismet ayetleri örneklemi üzerinden; dil, kıraat, siyak, rivayet, sebeb-i nüzul ve yorumcunun ait olduğu fikrî-ilmî atmosfer bağlamlarında anlamın inşası ve yorumun sınırları incelenmiştir. Bu doğrultuda dil, bağlam ve retorik düzeyde yapılan incelemeler, anlamın dilsel imkânlar ve bağlamsal ilişkiler üzerinden farklı yönlere açılabildiğini, buna rağmen bu çoğulluğun dilin sınırları tarafından kontrol altına alındığını göstermiştir. Rivayet ve gelenek ekseninde yapılan analizden hareketle anlamın özneye bağlı var olmakla birlikte tarihsel süreçte biriken, aktarılagelen bir gelenek ve otorite yapısı içinde şekillendiği bu bağlamda kelamî ve fıkhî önkabullerin tefsire yansıdığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda müfessirlerin, mevcut rivayet malzemesiyle kurdukları ilişki üzerinden anlam inşa ederken bu malzemeleri kabul-ret ikilemiyle birlikte belirli ölçütler ve ilkeler ekseninde eliminasyon sürecinden geçirerek ara çözümlere de başvurdukları görülmüştür. Nitekim incelenen pratik örneklerde Kur'an yorumunda anlamın hem yorumcunun ilmi-fikri atmosferi ve öznelliğinin hem de rivayet ve dil enstrümanlarının etkileşimi neticesinde inşa edildiği bu nedenle de tek ve değişmez bir yapı arz etmediği; aksine kontrollü bir çoğulluk içinde meydana geldiği görülmüştür. Bu minvalde tefsirde nesnelliğe ulaşmada belirleyici olanın, tek bir doğru yoruma ulaşmak yerine yorumun hangi verilerle, hangi öncelikler doğrultusunda ve hangi sınırlar içinde üretildiğini ortaya koyabilmekle mümkün olacağı tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmada klasik dönemde nesnel anlamın önündeki engel olarak görülebilecek yorum çokluğu içerisinde aynı zamanda onu sınırlandıran bir dengenin var olduğu ancak modern dönemde bu dengenin kısmen değiştiği; klasikte yorumu sınırlandıran kimi unsurların hâkim paradigmaların ve metodolojik önceliklerin değişmesiyle zayıflaması neticesinde de Kur'an tefsirinde nesnelliğin veya yorumun meşruiyet kriterlerinin tartışmalı hâle geldiği görülmüştür. Sonuç olarak nesnelliğin; bir tepki, kaygı ya da ideal olarak refleksif bir tavır haline gelmesi, teorik düzeyde kurulan karşıtlıklar ve bir yöntem aracılığıyla araçsallaştırılması yerine bu ilginin yorumun veya anlamın kendisine yöneltilmesi, yorum pratiğinin işleyişi içinde değerlendirilmesi önerilmektedir. Böylece metnin niyeti, yorumların iç tutarlılığı, geleneğin denetleyici gücü, zamansal mesafenin verimliliği ve yorumlar arası karşılaştırılabilirlik gibi ölçütlerle gerekçelendirilebilir, sorumlu, meşru ve geçerli bir yorumun/anlamın inşası mümkün olabilir. Bu da tefsiri, anlamı keşfeden bir faaliyete indirgemek yerine ilmî ölçütler çerçevesinde anlamın sürekli yeniden kurulduğu bir yorum pratiği olarak anlaşılmasını gerektirmektedir. Anlam, metnin imkânları ile yorumcunun ufku arasında kurulan diyalojik bir ilişkide meydana geldiğinden tefsir geleneğinin aynı zamanda bu ilişkinin nasıl değiştiğinin tarihi olarak görülebileceği ve bu meşruiyeti sağlama açısından elverişli bir konum olarak değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the problem of objectivity in Qur'ânic interpretation by bringing the tradition of Qur'ânic exegesis into dialogue with modern theories of interpretation within a relational and comparative framework. Accordingly, the study is restricted by these theoritical approaches. Focusing on the approaches discussed, the study investigates how the ideal of objectivity has been conceptualized within exegetical traditions, the challenges encountered, and the ways whereinit has been reformulated as of the classical period to the present. The research was conducted within the framework of qualitative methodology based on document analysis and the data were analyzed through comparative textual analysis, conceptual inquiry and hermeneutic interpretation. The theoretical framework of the study is primarily settled on philosophical hermeneutics from the vantage point of Gadamer's regarding the intimate relationship between meaning, interpretation and subjectivity. Within this framework, the conceptions of objective meaning, interpretation and authority developed by Imâm al-Shâfiʿî, al-Ghazâlî, and Ibn Taymiyya are examined in dialogue with modern approaches such as Qur'ânism, Fazlur Rahman's historicist double movement method, and the hermeneutical reflections of Nasr Hamid Abu Zayd. The findings indicate that, within the classical approaches examined, objectivity is constructed through factors such as self-explanatory nature of the text, commitment to its literal sense, conformity with the Sunnah and pinning the meaning within a particular historical tradition. In the modern period, on the other hand, objectivity appears in Qur'an-centered textualist approaches as an attempt to liberate interpretation from the authority of tradition and certain interpretive patterns that originated in due course of the history. In the works of Fazlur Rahman and Abu Zayd, however, the pursuit of objectivity takes the form of an effort to reconstruct universal principles through a methodological analysis of the historical context. Furthermore, the study demonstrates that both approaches have been limited by specific principles and authorities through hermeneutical reflexes aimed at fixing and preserving meaning. Within the practical framework of the study, the construction of meaning and the limits of interpretation in the tradition of Qur'ānic exegesis are examined through the sample of verses related to the doctrine of ʿiṣma, focusing on the interaction of language, qirāʾāt, context (siyāq), transmitted reports (rivāyāt), occasions of revelation (asbāb al-nuzūl), and the intellectual–scholarly milieu to which the exegete belongs. In this regard, analyses conducted at the levels of language, context, and rhetoric reveal that meaning can be extended towards various directions by linguistic possibilities and contextual relations; nevertheless, this polysemy is kept in check by boundaries of language per se. Through an analysis centered on transmitted reports and tradition, this study further ascertains that while meaning exists in relation to the interpreter, it is shaped within a structure of the trasmitted tradition and authority that accumulates in due course of the historical process. In this context, theological and jurisprudential presuppositions are shown to be reflected in Qur'ânic exegesis. Furthermore, in constructing meaning through their engagement with the existing body of transmitted reports, exegetes either directly adopted these materials or subjected them to a critical evaluation based on certain criteria, thereby reinterpreting them. Accordingly, as evidenced in the examined practical examples, meaning in Qur'anic interpretation is constructed through the interaction between the exegete's intellectual–scholarly milieu and subjectivity, and the instruments of transmitted reports and language; therefore, it has been observed that meaning in Qur'ânic interpretation does not present a singular and immutable structure, but rather emerges within a controlled plurality. The determining factor in achieving objectivity in tafsîr is not reaching a one correct interpretation, but rather demonstrating on the basis of which data, in accordance with which priorities, and within which limits the interpretation is produced. It has been established that in the classical period, there existed a balance that constrained meaning within the multiplicity of interpretations, which might otherwise have been perceived as an obstacle to objective meaning. In the modern period, however, this balance appears to have partially shifted. The weakening of the factors that predominated in the classical period and served to delimit interpretation has rendered objectivity or the criteria for the legitimacy of interpretation in Qur'anic exegesis more contentious. In conclusion, the study shifts the focus to the act of interpreting itself and to its evaluation within the functioning of interpretive practice, rather than treating objectivity as a reaction, a concern or an ideal tied to a reflexive conduct or instrumentalizing it through a method pursuit. Thus, the research suggests that constructing a responsible, legitimate and valid interpretation is only possible pursuant to manifold criteria such as the intention of the text, coherence and comparability of interpretations, regulatory role of the tradition. This necessitates viewing tafsîr not as an activity that discovers meaning, but as an interpretive practice that continually reconstructs it within the framework of specific scholarly criteria. Since meaning occurs within a dialogical relationship between the possibilities of the text and the horizon of the interpreter, the tradition of tafsîr is also amenable to being viewed as a history of how this relationship has changed over time and thus offers a basis for considerations of interpretive legitimacy.