An MIP approach to improve the efficacy and practical application of the dollar-offset ratio test in hedge accounting
Riskten korunma muhasebesinde risk dengeleme oranı testinin etkinliğini ve uygulanabilirliğini artırmaya yönelik bir karma tamsayılı programlama yaklaşımı
  1. Tez No: 1007923
  2. Yazar: AHMET YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
Özet
Sabit faizli, büyük ölçekte kredi portföyleri olan ve riskten korunma muhasebesi uygulayan bankalar, her raporlama döneminde çoğunlukla risk dengeleme oranını kullanarak riskten korunma muhasebe uygulamasının etkinliğini göstermek zorundadır. Riskten korunma kalemlerinin (sabit faizli krediler) riskten korunma araçlarıyla (faiz oranı swapları) eşleştirilmesini gerektiren riskten korunma oranı testi kullanılarak yapılır. Ancak, anapara ve vade kısıtları altında geçerli koruma aracı ve korunan kalem eşleştirmeleri oluşturmak, büyük portföyler için zorlayıcı ve hesaplama açısından maliyetli olmaktadır. Bahsedilen problemi tanımlamak amacıyla yapılan bu çalışma, IAS 39 ve IFRS 9 standartlarındaki riskten korunma muhasebesi gerekliliklerini karşılarken riskten korunma oranlarının hedef değeri olan \%100 değerinden maksimum sapmayı en aza indiren ve Dolar Sapma Oranı Optimizasyon Problemi (DROP) olarak adlandırılan bir karma tamsayılı programlama (MIP) modeli önermektedir. Bu model, Türkiye bankacılık verilerine dayalı sentetik veri kümeleri kullanılarak, farklı getiri eğrisi, portföy bileşimi ve portföy büyüklüğü senaryoları altında test edilmiştir. Lisanslı bir yazılım olan CPLEX'in 500.000'e kadar kredi ve 8 swap içeren portföyler için bir saatten kısa sürede optimal veya yüksek kaliteli çözümler elde edebildiği ve süre kısıtı genişletildiğinde 1.000.000 kredi 4 swap içeren portföyler için de uygulanabilir çözümler üretebildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, açık kaynaklı CBC çözücüsü küçük boyutlu örneklerde iyi performans sergilemesine rağmen ölçek büyüdükçe performansında düşüş gözlemlenmiştir. Bu çalışma önerilen DROP modelinin, özellikle lisanslı riskten korunma muhasebesi araçlarına erişimi olmayan küçük ve orta ölçekli kurumlar için riskten korunma muhasebesi sürecini otomatikleştirmeye yönelik erişilebilir ve kolaylıkla uygulanabilir bir yaklaşım sunduğunu da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Banks with large portfolios of fixed-rate loans that apply hedge accounting must demonstrate hedge effectiveness in every reporting period, typically using the dollar offset ratio (DOR) test which requires a matching between the hedge items (fixed-rate loans) and the hedge instruments (interest rate swaps). Constructing valid hedge instruments - hedge items matchings under principal and maturity constraints becomes challenging for large portfolios. This thesis studies this hedge accounting procedure from an operation research perspective and formulates an automated optimization problem. The Dollar Offset Ratio Optimization(DROP) minimizes the maximum deviation of DOR of hedge instruments from the target value 100\% while satisfying the requirements specified by IAS 39 and IFRS 9 standards. We propose an MIP model to solve DROP. Then, using synthetic datasets based on Turkish banking data, the model is tested under varying yield-curve, portfolio composition, and portfolio-size scenarios. The results show that the commercial solver CPLEX can efficiently obtain optimal or high-quality solutions for portfolios of up to 500,000 loans and 8 swaps in less than an hour, while it can still produce feasible solutions for portfolios with 1,000,000 loans and 4 swaps under extended time limits. On the other hand, the open-source solver CBC performs well for smaller instances but exhibits scalability limitations. Overall, the findings indicate that the proposed MIP model provides accessible, and practically implementable approach for automating the hedge accounting process, particularly for small and medium-sized institutions without access to commercial hedge accounting tools.