Rotator cuff ile ilişkili omuz ağrısında ağrı nörobilim eğitiminin etkinliği
Effectiveness of pain neuroscience education in rotator cuff-related shoulder pain
- Tez No: 1007937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AKBABA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, rotator cuff ile ilişkili omuz ağrısı (RCOA) olan bireylerde egzersiz programına ek olarak uygulanan Ağrı Nörobilim Eğitiminin (ANE), ağrı yoğunluğu, dizabilite, basınç ağrı eşiği (PPT), eklem hareket açıklığı (EHA), ağrı katastrofisi, ağrı inançları, ağrı bilgisi ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini araştırmaktı. Yöntem: Çalışmada dahil edilme kriterlerine uygun 44 hasta Egzersiz + ANE Grubu (ANEG) ve Egzersiz Grubuna (EG) randomize edildi. Her iki gruba haftada iki gün, altı hafta boyunca aynı egzersiz programı uygulandı. ANEG'e haftalık egzersiz seanslarından birinin başlangıcında 30 dakikalık ANE verildi. Ağrı yoğunluğu Sayısal Ağrı Derecelendirme Skalası (NPRS), dizabilite Omuz Ağrı ve Dizabilite İndeksi (SPADI), EHA dijital gonyometre, PPT basınç algometresi, ağrı katastrofisi Ağrıyı Felaketleştirme Ölçeği (PCS), ağrı inançları Ağrı İnançları Ölçeği (PBS), ağrı bilgisi Revize Ağrı Nörofizyolojisi Ölçeği (RNPQ-TR), yaşam kalitesi Kısa Form-12 (SF-12) ve hasta memnuniyet düzeyi Global Değişim Ölçeği (GRC) ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışma sonunda 42 hastanın veri analizi yapıldı. Grup içi analizlerde, her iki grupta da ağrı yoğunluğu ve dizabilitede istatistiksel olarak anlamlı iyileşme saptandı (p<0,001). ANEG'de bazı kasların PPT değeri, tüm omuz EHA'sı, ağrı katastrofisi, organik ağrı inançları, ağrı bilgisi ve yaşam kalitesi fiziksel bileşen özeti (FBÖ-12) alt skorunda anlamlı iyileşme gözlenirken (p<0,05); EG'de bazı kasların PPT değeri, omuz fleksiyon ve abduksiyon EHA'sı, ağrı katastrofisi ve FBÖ-12 skorlarında anlamlı iyileşme saptandı (p<0,05). Ağrı yoğunluğu ve dizabilite değişimi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Bununla birlikte, ağrı katastrofisi (p=0,042; ηp²=0,099), organik ağrı inançları (p=0,006; ηp²=0,176) ve ağrı bilgisi (p<0,001; ηp²=0,268) açısından ANEG, EG'ye göre anlamlı olarak daha fazla iyileşme gösterdi. PPT, EHA, psikolojik ağrı inançları, yaşam kalitesi değişimi ve hasta memnuniyeti açısından gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05). Sonuç: Çalışmamızın sonuçları, RCOA'lı bireylerde egzersiz programına eklenen ANE'nin, ağrı yoğunluğu ve dizabilite üzerinde ek üstünlük sağlamadığını; buna karşın ağrı katastrofisi, organik ağrı inançları ve ağrı bilgisinde daha fazla iyileşme sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of Pain Neuroscience Education (PNE), applied in addition to an exercise program, on pain intensity, disability, pressure pain threshold (PPT), range of motion (ROM), pain catastrophizing, pain beliefs, pain knowledge, and quality of life in individuals with rotator cuff–related shoulder pain (RCRSP). Methods: A total of 44 patients who met the inclusion criteria were randomized into the Exercise plus PNE group (PNEG) and the Exercise group (EG). Both groups received the same exercise program twice a week for six weeks. In the PNEG, a 30-minute PNE session was provided at the beginning of one exercise session each week. Pain intensity was assessed using the Numeric Pain Rating Scale (NPRS), disability using the Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), ROM using a digital goniometer, PPT using a pressure algometer, pain catastrophizing using the Pain Catastrophizing Scale (PCS), pain beliefs using the Pain Beliefs Scale (PBS), pain knowledge using the Revised Neurophysiology of Pain Questionnaire–Turkish version (RNPQ-TR), quality of life using the Short Form-12 (SF-12), and patient satisfaction using the Global Rating of Change (GRC) scale. Results: Data from 42 patients were analyzed at the end of the study. Within-group analyses demonstrated statistically significant improvements in pain intensity and disability in both groups (p<0.001). In the PNEG, significant improvements were observed in PPT values of some muscles, overall shoulder ROM, pain catastrophizing, organic pain beliefs, pain knowledge, and the physical component summary score of the SF-12 (PCS-12) (p<0.05). In the EG, significant improvements were found in PPT values of some muscles, shoulder flexion and abduction ROM, pain catastrophizing, and PCS-12 scores (p<0.05). No significant between-group differences were found for changes in pain intensity and disability (p>0.05). However, the PNEG demonstrated significantly greater improvements compared to the EG in pain catastrophizing (p=0.042; ηp²=0.099), organic pain beliefs (p=0.006; ηp²=0.176), and pain knowledge (p<0.001; ηp²=0.268). No significant between-group differences were observed in PPT, ROM, psychological pain beliefs, in quality of life, or patient satisfaction (p>0.05). Conclusion: The findings of this study indicate that adding PNE to an exercise program does not provide additional benefits in terms of pain intensity and disability in individuals with RCRSP; however, it results in greater improvements in pain catastrophizing, organic pain beliefs, and pain knowledge.