19. yy. Türk romanı kadın karakterlerinde narsist eğilimler
Narcissistic tendencies in female characters in 19th century Turkish novels
- Tez No: 1007946
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIKA DİLEK YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Bireyin kendine duyduğu sevgiyle ilişkilendirilen narsisizm aslında bireyin kendini sevmemesinin, travmatik bir çocukluk geçirmesinin, öz değer, öz saygı ve öz güven eksikliğinin yaşanmasıyla, kabul görmemeyle ve kabul görmek adına büyüklenmeci bir yapının oluşturulmasıyla ilişkilidir. Kökeni Antik Yunan'daki Narcissus'tan gelen narsisizm, psikoloji alanındaki araştırmacılar tarafından birincil/ikincil, normal/patolojik, büyüklenmeci/kırılgan gibi sınıflandırmalara tâbi tutulmuştur. Son yıllarda narsisizmin cinsiyet ayrımına tâbi tutularak sınıflandırıldığı göze çarpmış, kadınlardaki narsisizm hakkında yeterince çalışma olmadığı fark edilmiştir. Bu araştırmada da hem literatürdeki bu eksikliğin giderilmesine katkı sağlanması amaçlanmış hem de edebiyat ve özellikle de roman üzerinden insan psikolojisinin tahlil edilebileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmadaki bir diğer ayırıcı yön ele alınan dönemdir. Modernleşmenin ilk izlerinin ve Batılılaşma hareketlerinin görüldüğü 19. yy. yalnızca toplumsal değil bireysel olarak da değişimlerin meydana geldiği bir dönemdir. Edebiyatın kapsamının bu dönemde değişmeye başlaması, kalıplaşmış mazmunların değil bireysel temaların ve hayatın içinden olayların anlatılması son derece önemlidir. İnsan psikolojisinin yazınsal olarak anlamlandırılmaya başlanıldığı 19. yy. kadının da edebiyata dâhil edilmesine olanak sağlamıştır. Kadının günlük yaşamı, erkeklerle ilişkisi, duyguları, hayalleri, beklentileri, travmatik yaşantıları ilk defa bu dönemde kurgusal dünyada yansıtılmıştır. Bu sebepten ötürü, bu araştırmaya dâhil edilen romanlardaki kadınlarda narsisizmi de gözlemlemek son derece mümkündür. Araştırma boyunca önce narsisizmin kökeninden, kavramsal gelişiminden, disiplinler arası yerinden psikolojiye girişinden, psikolojik kuramlar çerçevesinde gelişiminden bahsedilmiş, ardından kadınlardaki narsistik yapı anlatılmıştır. Bir sonraki bölümde ise narsisizmdeki cinsiyet olgusuna değinen ya da kadınlardaki narsistik özelliklerden bahseden araştırmalar sunulmuş, araştırmanın tasnif yöntemi belirlenmiştir. Sonrasında 19. yy. Türk romanı değerlendirilmiştir. Son olarak 19. yy. Türk edebiyatındaki incelemeye dâhil edilen romanların daha önceden belirlenen yöntemle tasnifi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Narcissism, associated with self-love, is actually related to a lack of self-love, a traumatic childhood, a lack of self-worth, self-respect, and self-confidence, a lack of acceptance, and the formation of a grandiose feeling in order to gain acceptance. Originating from Narcissus in Ancient Greece, narcissism has been classified by researchers in the field of psychology as primary/secondary, normal/pathological, grandiose/fragile. In recent years, it has been noticed that narcissism is classified according to gender, and it has been realized that there are not enough studies on narcissism in women. This research aims to contribute to filling this gap in the literature and to show that human psychology can be analyzed through literature, and especially novels. Another distinguishing aspect of this research is the period examined. The 19th century, where the first signs of modernization and Westernization movements were seen, was a period of change not only socially but also individually. The shift in the scope of literature during this period, focusing on individual themes and events from real life rather than conventional metaphors, is extremely important. The 19th century, when human psychology began to be interpreted in literature, also allowed for the inclusion of women in literature. Women's daily lives, their relationships with men, their emotions, dreams, expectations, and traumatic experiences were reflected in the fictional world for the first time during this period. Because of this, it is highly possible to observe narcissism in the women in the novels included in this research. Throughout the research, the origins of narcissism, its conceptual development, its interdisciplinary place, its entry into psychology, and its development within the framework of psychological theories are discussed, followed by a description of the narcissistic structure in women. In the next section presents research that addresses the gender aspect of narcissism or discusses narcissistic traits in women, and determines the classification method of the research. And then, the 19th century Turkish novels have been evaluated. Finally, the novels included in the study of 19th-century Turkish literature have been classified through narcissism.