Ceza muhakemesi hukukunda hâkimin tarafsızlığı
The impartiality of the jugde in criminal procedure law
- Tez No: 1007958
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Ceza muhakemesi hukukunda hâkimin tarafsızlığını konu alan bu çalışmada, tarafsızlık kavramı farklı boyutlarıyla ele alınmaya çalışılmıştır. Hâkimin tarafsızlığı, hem hâkimde bulunması gereken bir vasıf hem de hâkim için bir yükümlülüktür. Diğer yandan hâkimin tarafsızlığı, muhakemenin süjeleri bakımından adil yargılanma hakkının (MSHUS m. 14, AİHS m. 6) ve hak arama özgürlüğünün (Anayasa m. 36) bir unsurudur. Başka bir deyişle yargılama faaliyeti yürüten hâkimin tarafsız olması, muhakemeye katılan iddia ve savunma makamı süjeleri bakımından bir hak olarak düzenlenmiştir. Hâkimin tarafsızlık vasfını taşımıyor olması hem kendi yükümlülüğünün hem de muhakeme süjelerinin sahip olduğu hakkın ihlalini gündeme getirecektir. Bu çalışma kapsamında tarafsızlık kavramı açıklanmış, hâkimin hangi hallerde tarafsız olmadığı veya olamayacağı belirlenmiş, bu ihtimallerde süjelerin hangi yollara başvurabilecekleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study on the impartiality of the judge in the criminal procedure law, the concept of impartiality has been tried to be addressed in different dimensions. The impartiality of the judge is both a qualification that a judge must possess and an obligation imposed upon them. On the other hand, from the perspective of the subjects of the proceedings, the impartiality of the judge is an element of the right to a fair trial (ICCPR Art. 14, ECHR Art. 6) and the freedom to claim rights (Constitution Art. 36). In other words, the requirement for a judge exercising judicial activity to be impartial is regulated as a right for the subjects of the prosecution and defense authorities participating in the trial. A judge's lack of impartiality would bring to the fore a violation of both their own obligation and the rights held by the subjects of the proceedings. Within the scope of this study, the concept of impartiality is explained, the circumstances in which the judge is or cannot be impartial are determined, and the remedies available to the subjects in such eventualities are specified.