Türk ceza muhakemesi hukukunda hâkimin yasaklılığı, reddi ve çekinmesi
Prohibition, recusal and abstention of the judge in Turkish criminal procedure law
- Tez No: 870364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ERTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hukukun üstünlüğüne ilişkin hakların elde edilmesi için insanlık tarihi boyunca hak, özgürlük, adalet ve eşitlik mücadelesi verilmiştir. Adil yargılanma hakkı da temel insan haklan mücadelesiyle kazanılmıştır. Günümüzde birçok uluslararası sözleşme, anayasa ve kanunla güvence altına alınan adil yargılanma hakkı, en temel insan haklarından biridir ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yer alan diğer hakların da teminatıdır. Adil yargılanma hakkı içerisinde birçok unsuru taşımakla birlikte bunlardan en önemlisi bağımsız ve tarafsız yargıdır. Günümüzde yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesi tüm devletler için ortak bir paydadır. Öyle ki, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesinin benimsenmediği bir sistemden adil bir yargılama beklenmeyeceği gibi bu devlet de sonunda yıkılmaya mahkûmdur. Yargının bağımsız ve tarafsız olması o denli önemlidir ki hâkimlerin tarafsızlığından şüphe dahi duymamak gerekir. Nitekim tezimizin konusu olan“Hâkimin Reddi”kurumu; Her ne kadar ceza muhakemesi hukuku meselesi olsa da, temelde hukuk devletinin temel gerekleri; Yargılama hukukunda yargı bağımsızlığının ve bunun doğal sonucu olan hâkimin tarafsızlığı ilkesinin bir tezahürüdür
Özet (Çeviri)
Throughout human history, a struggle for rights, freedom, justice and equality has been waged in order to obtain the rights of the rule of law. The right to a fair trial has also been won through the struggle for basic human rights. Today, the right to a fair trial, which is guaranteed by many international conventions, constitutions and laws, is one of the most fundamental human rights and guarantees other rights in the European Convention on Human Rights. Although there are many elements in the right to a fair trial, the most important of these is an independent and impartial judiciary. Today, the principle of judicial independence and impartiality is a common denominator for all states. So much so that a fair trial cannot be expected from a system in which the principle of judicial independence and impartiality is not adopted, and this state is doomed to collapse in the end. The independence and impartiality of the judiciary is so important that the impartiality of the judges should not even be doubted – as a matter of fact, the institution of“Judge's Refusal”, which is the subject of our thesis; Although it is a matter of criminal procedure law, the basic requirements of the rule of law; It is a manifestation of the independence of the judiciary in trial law and the principle of impartiality of the judge, which is its natural consequence.