Preterm bebeklerde nazogastrik ve orogastrik sonda ile aralıklı beslenme yöntemlerinin büyüme, beslenme ve fizyolojik parametrelere etkilerinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
The comparison of the effects of intermittent feeding methods with nasogastric and orogastric tubes on growth, nutrition, and physiological parameters in preterm infants: A randomized controlled trial
- Tez No: 1007994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AYKANAT GİRGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hemşirelik, Child Health and Diseases, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma, doğumdaki gestasyon yaşı≥30 hafta olan preterm bebeklerin enteral beslenmeleri sırasında kullanılan nazogastrik sonda (NGS) ve orogastrik sonda (OGS) ile aralıklı beslenme yöntemlerinin, bebeklerin büyüme, beslenme komplikasyonları ve fizyolojik parametrelerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü, çift kör ve prospektif olarak planlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen gestasyon yaşı≥30 hafta olan, örneklem kriterlerine uygun preterm bebekler oluşturdu. Randomizasyon sağlanarak 30 bebek NGS (deney) grubuna, 30 bebek OGS (kontrol) grubuna atandı. Gruplar; büyüme (doğum ağırlığını geri kazanma süresi, tam enteral ve tam oral beslenmeye geçiş süresi, hastanede yatış süresi, taburculuk ağırlığı, erken beslenme becerileri), beslenme komplikasyonları (sonda değiştirme sıklığı, mukozal travma gelişimi, beslenme intoleransı, apne) ve beslenme öncesi, sırası ve sonrası fizolojik parametreler (oksijen satürasyonu ve kalp tepe atımı) açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Araştırma sonucunda NGS grubunda doğum ağırlığını geri kazanma (p=0,032), tam enteral beslenmeye geçiş (p=0,036) ve hastanede yatış süreleri (p=0,024) OGS grubuna göre daha kısa bulundu. Taburculuk ağırlığı NGS grubunda daha yüksekti (p=0,044). Sonda değiştirme sıklığı (p=0,001) ve beslenme intoleransı gelişimi (p=0,010) OGS grubunda daha yüksek bulunurken, mukozal travma gelişimi NGS grubunda daha sık görüldü (p=0,002). Tam oral beslenmeye geçiş süresi (p=0,923), erken beslenme becerileri değerlendirme puanı (p=0,687), apne kez/gün (p=0,161) ile beslenme öncesi, sırası ve sonrasındaki oksijen satürasyonu ve kalp tepe atımı değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Preterm bebeklerde NGS ve OGS ile aralıklı beslenme yöntemlerinin fizyolojik parametreler üzerindeki etkileri benzer bulunurken; NGS ile beslenme yöntemi büyüme göstergeleri ve beslenme komplikasyonları açısından daha olumlu sonuçlarla ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This prospective, double-blind, randomized controlled trial was planned to determine the effects of intermittent nasogastric tube (NGT) and orogastric tube (OGT) feeding on growth, feeding complications, and physiological parameters in preterm infants. Materials and Methods: Sixty preterm infants (gestational age ≥30 weeks) in the neonatal intensive care unit were randomized to the NGT (n=30) and OGT (n=30) groups. Outcomes included growth (time to regain birth weight, time to transition to full enteral/oral feeding, length of hospital stay, discharge weight, early feeding skills), feeding complications (frequency of tube replacement, mucosal trauma, intolerance, apnea), and physiological parameters (oxygen saturation, apical heart rate) before, during, and after feeding. Results: The NGT group exhibited shorter times to regain birth weight (p=0.032), transition to full enteral feeding (p=0.036), and discharge (p=0.024) compared to the OGT group. Discharge weight was also higher in the NGT group (p=0.044). Tube replacement frequency (p=0.001) and intolerance rate (p=0.010) were higher in the OGT group, whereas mucosal trauma was more frequent with NGT (p=0.002). The groups did not differ significantly in transition time to full oral feeding (p=0.923), early feeding skills scores (p=0.687), apnea episodes/day (p=0.161), or oxygen saturation and apical heart rate values before, during, and after feeding (p>0.05). Conclusion: Intermittent NGT and OGT feeding had similar effects on preterm infants' physiological parameters. However, NGT feeding was associated with more favorable outcomes in terms of growth indicators and feeding complications.