Geç preterm bebeklerde antenatal steroid tedavisinin neonatal etkileri
Neonatal effects of antenatal steroid therapy in late preterm infants
  1. Tez No: 961641
  2. Yazar: BÜŞRANUR TIRTIR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA BİLGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Geç preterm bebeklerde solunum sıkıntısı gelişme oranı literatürde %19-30 olarak bildirilmektedir. Bu durum, geç preterm bebeklerde antenatal steroid (ANS) kullanımını gündeme getirmiştir; ancak bu popülasyona yönelik ANS kullanımına ilişkin veriler sınırlıdır. Güncel çalışmalar, bu haftalarda da ANS kullanımının faydalı olabileceğini öne sürmekle birlikte, potansiyel risklerin titizlikle değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu retrospektif çalışmada, geç preterm bebeklerde antenatal steroid tedavisinin solunum ve diğer neonatal sonuçlar üzerindeki etkilerini ve potansiyel risklerini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya, Ocak 2019 ile Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda doğum yapan ve gebelik haftası 34+0/7 ile 36+6/7 arasında olan 360 annenin bebekleri dahil edildi. Hastalar, ANS tedavisi alan (çalışma grubu) ve almayanlar (kontrol grubu) olarak iki gruba ayrılarak, gruplar arasında antenatal (anne yaşı, annenin eğitim seviyesi ve çalışma durumu, gravida, parite, çoğul gebelik, yardımcı üreme teknikleri, maternal hastalıklar, ilaç kullanımı, gebelik komplikasyonları, gebelikte enfeksiyon, erken membran rüptürü ve koryoamniyonit), natal (cinsiyet, doğum şekli, canlandırma gereksinimi, 5. dakika APGAR skoru, kordon kan gazı değerleri, gebelik haftası, doğum ağırlığı, intrauterin büyüme ve doğum odasında solunum desteği) ve postnatal (yoğun bakım yatışı ve süresi, solunum sıkıntısı, solunum desteği ve süresi, surfaktan gereksinimi, pnömotoraks, erken ve geç sepsis, hipoglisemi ve zamanı, tam enteral beslenmeye geçiş günü ve nazogastrik sonda gereksinimi) faktörler arasındaki farklar değerlendirildi. BULGULAR: Çalışma grubu ve kontrol grubu karşılaştırıldığında, antenatal faktörler açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Çalışma grubundaki bebeklerin doğum ağırlıkları daha düşük olmasına (p=0,001) rağmen, doğum odasında canlandırma gereksinimi (5. dakika APGAR skoru, kordon kanı pH değeri), solunum desteği ve yenidoğan yoğun bakım ünitesi (YDYBÜ) yatış süreleri bakımından iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Çalışma grubunda yenidoğanın solunum sıkıntısı sendromu (RDS) ve yenidoğan geçici takipnesi (YGT) oranlarının daha düşük olduğu gözlendi. Non-invaziv ventilasyon (NIV) ve mekanik ventilasyon (MV) süreleri çalışma grubunda daha kısa iken, sürfaktan tedavisi ihtiyacı (p=0,04) daha düşük saptandı. Gruplar arasında sepsis ve hipoglisemi oranları açısından anlamlı bir fark tespit edilmedi. SONUÇ: ANS tedavisi, geç preterm bebeklerde solunum sorunlarını azaltmada etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır. Ancak bu tedavinin uzun dönem sonuçlarını dikkate alarak planlanmış ve optimal kullanımını belirleyecek geniş serili prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The incidence of respiratory distress in late preterm infants has been documented in the literature at rates ranging from 19-30%. This has highlighted the consideration of antenatal steroid administration for this group of infants, though available data on its use in this specific population are still limited. While recent studies suggest that ANS use may also be beneficial at these gestational ages, they emphasize the need for careful assessment of potential risks. In this retrospective study, we aimed to evaluate the effects of antenatal steroid treatment on respiratory and other neonatal outcomes, as well as potential risks, in late preterm infants. METHODS: This study included the infants of 360 mothers who delivered between January 2019 and September 2023 at the Department of Obstetrics and Gynecology, Istanbul Faculty of Medicine, with gestational ages between 34+0/7 and 36+6/7 weeks. The patients were categorized into two groups: those who received antenatal steroid therapy (study group) and those who did not (control group). Differences between the groups were evaluated in terms of antenatal (maternal age, maternal education level and employment status, gravida, parity, twin pregnancy, assisted reproductive technologies, maternal diseases, medication use, pregnancy complications, infections during pregnancy, premature rupture of membranes, and chorioamnionitis), natal (infant sex, type of delivery, resuscitation requirement, 5- minute APGAR score, cord blood gas values, gestational age, birth weight, intrauterine growth, and respiratory support in the delivery room), and postnatal (NICU admission and duration, respiratory distress, respiratory support and duration, surfactant requirement, pneumothorax, early and late sepsis, hypoglycemia and timing, day of transition to full enteral feeding, and nasogastric tube requirement) factors. RESULTS: Upon comparing the study and control groups, no significant differences were noted regarding antenatal factors. Although infants in the study group had lower birth weights (p=0.001), there were no significant differences between the groups concerning the need for resuscitation in the delivery room (5-minute APGAR score, cord blood pH), respiratory support, or NICU length of stay. Furthermore, the incidence of respiratory distress syndrome and transient tachypnea of the newborn was lower in the study group. Non-invasive ventilation and mechanical ventilation durations were shorter in the study group, and the requirement for surfactant therapy was significantly reduced (p=0.04). No significant differences were found between the groups in terms of sepsis and hypoglycemia rates. CONCLUSION: Antenatal steroid therapy is highlighted as an effective intervention for mitigating respiratory complications in late preterm infants. However, there is a need for large-scale prospective studies designed to consider the long-term outcomes of this therapy and determine its optimal use.