Erken başlangıçlı skolyozda apikal bölge üzerine etkili iki farklı tekniğin karşılaştırılması: Shila ve hibrit büyüyen rod teknikleri
Comparison of two different techniques effective on the apical region in early-onset scoliosis: Shila and hybrid growing rod techniques
  1. Tez No: 1007998
  2. Yazar: MUHAMMET IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT BALİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, erken başlangıçlı skolyozda apikal kontrolü etkileyen iki büyüme dostu cerrahi teknik olan Shilla ve Hibrit sistemlerin radyolojik ve klinik sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Erken başlangıçlı skolyozu olan toplam 41 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların 21'i Shilla büyüme yönlendirme sistemi ile, 20'si ise apikal kontrol temelli hibrit sistem kullanılarak ameliyat edildi. Tüm cerrahiler aynı merkezde aynı cerrahi ekip tarafından gerçekleştirildi. Majör cobb açısı (MCA), apikal vertebra translasyonu (AVT), apikal vertebra rotasyonu (AVR), T1–T12 ve T1–S1 spinal uzunlukları, torasik kifoz (TK), lomber lordoz (LL) ve a space available for lung (SAL); ameliyat öncesi, erken ameliyat sonrası ve son takipte değerlendirildi. Komplikasyonlar, planlanmamış revizyonlar ve aylık spinal büyüme hızları da analiz edildi. Bulgular: Her iki grupta MCA, AVT ve AVR değerlerinde ameliyat öncesine kıyasla anlamlı iyileşme gözlendi (p<0.05). Başlangıçta daha ağır deformitelere sahip olmasına rağmen hibrit grup benzer deformite düzeltmesi elde etmiş ve son takipte stabil kalmıştır. T1–T12 ve T1–S1 spinal uzunlukları her iki grupta anlamlı artış göstermiş; ancak aylık büyüme hızları hibrit grupta anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur (p<0.05). Bununla birlikte, elde edilen bu uzama miktarlarının yalnızca fizyolojik büyümeyi yansıtmayabileceği, cerrahi sırasında uygulanan distraksiyonun da ölçülen uzama değerlerine katkı sağlamış olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Sagittal dizilim her iki grupta korunmuştur. SAL değerleri zaman içinde anlamlı artış göstermiş, ancak teknikler arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Komplikasyon ve revizyon oranları gruplar arasında benzer bulunmuştur. Sonuç: Hem Shilla hem de hibrit sistemler erken başlangıçlı skolyoz için etkili ve güvenli büyüme dostu cerrahi seçeneklerdir. Hibrit sistemler, özellikle ağır ve rijit deformitelerde komplikasyon riskini artırmadan hem distraksiyon etkisi yaratmakta hem de apikal kontrolü etkili şekilde sağlamaktadır. Cerrahi teknik seçimi deformite özellikleri ve büyüme potansiyeline göre bireyselleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis study aimed to compare the radiological and clinical outcomes of two growth-friendly surgical techniques affecting apical control in early-onset scoliosis: the Shilla and Hybrid systems. Materials and Methods: A total of 41 patients with EOS were retrospectively reviewed. 21 patients were treated with the Shilla growth guidance system and 20 patients underwent surgery using an apical control–based hybrid system. All surgeries were performed at a single center by the same surgical team. Major cobb angle (MCA), apical vertebral translation (AVT), apical vertebral rotation (AVR), T1–T12 and T1–S1 spinal lengths, thoracic kyphosis (TK), lumbar lordosis (LL), and space available for lung (SAL) were evaluated preoperatively, early postoperatively, and at final follow-up. Complications, unplanned revisions, and monthly spinal growth rates were also analyzed. Results: Significant improvements in MCA, AVT, and AVR were observed in both groups compared to preoperative values (p<0.05). Despite having more severe deformities at baseline, the hybrid group achieved comparable deformity correction and remained stable at final follow-up. T1–T12 and T1–S1 spinal lengths increased significantly in both groups; however, monthly growth rates were significantly higher in the hybrid group (p<0.05). Nevertheless, it should be considered that the observed length gains may not solely reflect physiological growth, as intraoperative distraction may also have contributed to the measured elongation values. Sagittal alignment was preserved in both groups. SAL values increased significantly over time, with no significant differences between techniques. Complication and revision rates were similar between groups. Conclusion: Both Shilla and hybrid systems are effective and safe growth-friendly surgical options for early-onset scoliosis. Hybrid systems, particularly in severe and rigid deformities, provide effective apical control while creating a distraction effect without increasing the risk of complications. The choice of surgical technique should be individualized based on deformity characteristics and growth potential.