Armanın yolunda: Futbol taraftarlarında kitle psikolojisi ve liderlik etkileşimi
In the path of the crest: Crowd psychology and leadership interaction among football fans
- Tez No: 1008053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECATİ GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sosyoloji, Sports, Sociology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Futbol, yalnızca bir spor dalı değil; duyguların, kimliklerin ve kolektif aidiyetlerin yoğun biçimde üretildiği toplumsal bir alandır. Bu çalışma, futbol taraftarlığını kitle psikolojisi ve liderlik etkileşimi ekseninde ele alarak, taraftar gruplarının nasıl bir sosyal yapı içinde şekillendiğini anlamayı amaçlamaktadır. Taraftar davranışlarının bireysel tercihlerden ziyade grup dinamikleri ve lider yönlendirmeleriyle nasıl dönüştüğü araştırmanın temel odağını oluşturmaktadır. Araştırma, nitel yöntemle ve etnografik bir bakış açısıyla yürütülmüştür. Giresun ilinde faaliyet gösteren Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor üniversite taraftar grupları üzerinde yapılan saha gözlemleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen veriler, tematik analizle değerlendirilmiştir. Bu süreçte taraftarlığın yalnızca maç izleme pratiği olmadığı; gündelik hayatı, dil kullanımını, mekânsal tercihleri ve sosyal ilişkileri şekillendiren güçlü bir kimlik alanı olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular, taraftar gruplarında bireysel sınırların büyük ölçüde kaybolduğunu,“biz ve onlar”ayrımının grup bütünlüğünü güçlendiren temel unsurlardan biri haline geldiğini göstermektedir. Liderler ise yalnızca yönlendiren figürler değil; anlam üreten, normları belirleyen ve kolektif duyguyu organize eden aktörler olarak öne çıkmaktadır. Bu yönüyle liderlik, kitle psikolojisinin işleyişinde grup içinde bağlayıcı bir işlevi görmektedir. Bu çalışma, futbol taraftar gruplarının ortak duygular, ritüeller ve liderlik etkileşimleri etrafında örgütlenen kolektif yapılar olduğunu ortaya koyarak, taraftarlığın grup kimliği, aidiyet ve sosyal ilişkiler üzerinden şekillenen çok boyutlu bir toplumsal olgu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Football is not merely a sport; it is a social field in which emotions, identities, and collective belongings are intensely produced. This study aims to understand how supporter groups are shaped within a social structure by examining football fandom through the lens of mass psychology and leadership interaction. The main focus of the research is how supporter behaviors are transformed not by individual preferences, but through group dynamics, and leadership guidance. The research was conducted using a qualitative method with an ethnographic perspective. Data obtained through field observations and semi-structured interviews with university supporter groups of Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, and Trabzonspor operating in the province of Giresun were analyzed through thematic analysis. In this process, it was observed that being a supporter is not merely a practice of watching matches; rather, it constitutes a powerful identity field that shapes daily life, language use, spatial preferences, and social relations. The findings indicate that individual boundaries largely disappear within supporter groups, and the“us versus them”distinction becomes one of the fundamental elements strengthening group cohesion. Leaders emerge not only as guiding figures but also as actors who produce meaning, determine norms, and organize collective emotions. In this respect, leadership functions as a binding force within the group in the operation of mass psychology. This study demonstrates that football supporter groups are collective structures organized around shared emotions, rituals, and leadership interactions, and shows that fandom is a multidimensional social phenomenon shaped through group identity, belonging, and social relationships.