Obez olan ve olmayan bireylerde sürdürülebilir beslenme davranışı ile diyet kalite indeksi ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between sustainable eating behavior, Diet Quality Index, and cardiovascular disease risk factors in individuals with and without obesity
- Tez No: 1008052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, obez olan ve olmayan bireylerde sürdürülebilir beslenme davranışı ile diyet kalite indeksi ve kardiyovasküler hastalık risk faktörleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Lokman Hekim Akay Hastanesi Dahiliye veya Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniğine başvuran toplam 90 birey (obez olmayan n=45, obez n=45) çalışmaya dâhil edilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanan anket formu ile toplanmıştır. Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Davranışları Ölçeği uygulanmış, diyet kalitesi Diyet Kalite İndeksi (DQI-I) ile hesaplanmıştır. Son 1 aya ait besin tüketim sıklığı ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı alınmıştır. Framingham Risk Skoru hesaplanmıştır. Obez olmayan grubun yaş ortalaması 39,2±13,3 yıl, obez grubun yaş ortalaması 42,4±14,6 yıl; kadın oranı sırasıyla %68,9 ve %57,8'dir. Ölçek toplam puanı obez olmayan grupta 122,2±27,6, obez grupta 120,8±32,4 bulunmuştur (p=0,820). DQI-I toplam puanı obez olmayan grupta 57,8±10,9, obez grupta 61,78±11,4'tür (p=0,095). Framingham risk skoru ortalaması obez olmayan grupta 1,7±4,1, obez grupta 3,7±6 olup anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,064). Obez grupta günlük ortalama protein alımı (70,4±27,6 g; p=0,010), enerji (1600,3±503,3 kkal; p=0,006) ve doymuş yağ asidi (29,2±12,2; p=0,014) alımı obez olmayan gruba göre daha yüksektir. Ölçek toplam puanı ile DQI I arasında obez olmayan grupta (r=0,356; p=0,017) ve obez grupta (r=0,366; p=0,013) anlamlı pozitif ilişki bulunmuştur. Obez grupta“kalite işaretleri”alt boyutu ile Framingham riski arasında anlamlı negatif ilişki saptanmıştır (r=-0,317; p=0,034). Sonuç olarak, her iki grupta sürdürülebilir ve sağlıklı beslenme davranış puanı arttıkça diyet kalite puanı artmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between sustainable dietary behaviors, diet quality (DQI-I) scores, and cardiovascular disease risk factors in individuals with and without obesity. A total of 90 individuals (non-obese n=45, obese n=45) who attended the Internal Medicine or Endocrinology and Metabolism outpatient clinics of Lokman Hekim Akay Hospital were included. Data were collected using a structured questionnaire administered face to face by the researcher. The Sustainable and Healthy Eating Behaviors Scale was administered, and diet quality was assessed using the DQI I. A food frequency questionnaire covering the previous month and a 24-hour dietary recall were obtained. The Framingham Risk Score was calculated. The mean age was 39,2±13,3 years in the non-obese group and 42,4±14,6 years in the obese group; the proportion of women was %68,9 and %57,8, respectively. The total scale score was 122,2±27,6 in the non-obese group and 120,8±32,4 in the obese group (p=0,820). The total DQI-I score was 57,8±10,9 in the non-obese group and 61,8±11,4 in the obese group (p=0,095). The mean Framingham risk score was 1,7±4,1 in the non-obese group and 3.71±6.03 in the obese group, with no significant difference between groups (p=0,064). In the obese group, daily protein (70,4±27,6 g; p=0,010), energy (1600,2±503,3 kkal; p=0,006), and saturated fatty acid intake (29,2±12,2 g; p=0,014) were higher than in the non-obese group. A positive correlation was found between the total scale score and DQI-I in both the non-obese (r=0,356; p=0,017) and obese groups (r=0,366; p=0,013). In the obese group, a negative correlation was observed between the“quality indicators”subdimension and Framingham risk score (r=-0,317; p=0,034). In conclusion, higher sustainable and healthy eating behavior scores were associated with higher diet quality scores in both groups.