Yarış atlarında bakteriyel ve alerjik nazofaringeal lenfoid hiperplazi'nin immünolojik değerlendirilmesi
Immunological evaluation of bacterial and allergic nasopharyngeal lymphoid hyperplasia in race horses
- Tez No: 1008054
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERMAN OR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Allerji ve İmmünoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Allergy and Immunology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (veterinerlik) Bilim Dalı
Özet
Atlarda Nazofringeal Lenfoid Hiperplazi (NFLH) özellikle genç atlarda karşılaşılan nazofarenks bölgesindeki lenf foliküllerinin hiperplazi ve proliferasyona uğraması ile oluşan bir durumdur. NFLH'nin gelişmesinde enfeksiyöz ajanlar, alerjen maddeler ve immünolojik aktivasyonlar gibi faktörler rol oynamaktadır. Çalışmada, atlarda şekillenen NFLH oluşumunda rol oynayan alerjik mekanizmalar ve bakteriyel enfeksiyon durumlarının fiziksel, endoskopik, sitolojik ve mikrobiyolojik muayenelerle incelenerek, Serum amiloid A (SAA) ve Immunglobulin E (IgE) gibi proenflamatuvar proteinler ile Cluster Differentation 4 (CD4+), TNF- (Tümör nekrozis faktör alfa (TNF α), Histamin H4 reseptör (HRH4) ve İnterlökin 8 (IL-8) gibi immün yanıt bileşenlerinin atlarda bakteriyel ve alerjik değerlendirilmesi amaçlandı. NFLH saptanan (n=64) ve sağlıklı (S=19) at çalışmaya dâhil edildi. Rutin muayene kapsamında trakeal yıkama sıvısından sitolojik ve mikrobiyolojik incelemeler yapılarak alerjik NFLH (A) (n=48) ve bakteriyel NFLH (B) (n=16) olarak sınıflandırıldı. İmmünolojik ve proenflamatuvar öğelerin düzeylerinin istatistiksel açıdan daha doğru değerlendirilmesi amacıyla, alerjik gruplar; alerjik 1. ve 2. derece NFLH (A1,2) (n=32), alerjik 3. ve 4. derece NFLH (A3,4) (n=16) olacak şekilde oluşturuldu. Alerjik NFLH'nin kendi içerisinde değerlendirilmesi amacıyla 1. derece NFLH (A1) (n=8), 2. derece NFLH (A2) (n=24) ve 3. ve 4. derece NFLH (A3,4) (n=16) şeklinde ayrı bir gruplandırma da yapıldı. Kan serumundan; SAA, IgE, CD4+, TNF -α, HRH4 ve IL-8 düzeyleri ölçülerek gruplar arasındaki değerlendirmeler tamamlandı. Trakeal lavaj sıvısında ortalama nötrofil miktarı S grubuna göre A ve B gruplarında B grubu trakeal lavaj ortalama nötrofil düzeyi alerji grubuna göre çok anlamlı derecede yüksek bulunmuştu (p<.005). Bakteriyel NFLH (B) saptanan atlarda ortalama lenfosit düzeylerinin, sağlıklı (S) ve alerjik (A) gruplara kıyasla istatistiksel olarak ileri derecede düşük olduğu belirlenmişti (p<0,005). Bakteriyel NFLH grubunda ortalama makrofaj düzeyleri, sağlıklı ve alerjik gruplara kıyasla çok anlamlı derecede düşük saptanmıştı (p<0,005). Trakeal lavaj sıvısındaki ortalama nötrofil düzeylerinin A1,2, A3,4 ve bakteriyel NFLH (B) gruplarında, sağlıklı gruba (S) kıyasla istatistiksel olarak ileri derecede yüksek olduğu belirlenmişti (p< 0,005). Ayrıca bakteriyel NFLH saptanan atlarda nötrofil düzeyleri, A1,2 ve A3,4 gruplarına göre de anlamlı derecede artmış bulunmuştu (p<0,005). Bakteriyel NFLH grubunda lenfosit düzeylerinin sağlıklı ve A1,2 gruplarına göre anlamlı derecede düşük olduğu belirlenmişti (p < 0,005). Alerjik NFLH grupları olan A1,2 ve A3,4'te, mukus skorlarının sağlıklı gruba kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı belirlendi (p < 0,005). Bakteriyel NFLH grubunda mukus skorları, sağlıklı ve A1,2 gruplarına göre istatistiksel olarak ileri derecede yüksek bulundu (p < 0,005). 3. ve 4. derece alerjik NFLH saptanan atlara ait ortalama IgE düzeylerinin, 1. ve 2. derece alerjik NFLH saptanan atlar ile sağlıklı (S) gruba ait ortalama IgE düzeylerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmişti (p < 0,05). Bakteriyel NFLH (B) saptanan atların ortalama HrH4 düzeylerinin, 3. ve 4. derece alerjik NFLH saptanan atların ortalama HrH4 düzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu belirlenmişti (p<0,05). 1. ve 2. derece NFLH saptanan atlara ait ortalama IL-8 düzeylerinin, 3. ve 4. derece alerjik NFLH ile bakteriyel NFLH saptanan atların ortalama IL-8 düzeylerine kıyasla istatistiksel olarak ileri derecede yüksek olduğu saptanmıştı (p < 0,005). Alerjik NFLH'nin kendi içerisindeki alt gruplarının sağlıklı olan atlara göre yapılan karşılaştırma sonuçlarına göre; Ortalama nötrofil düzeyleri açısından yapılan değerlendirmede, A1, A2 ve A3,4 gruplarının sağlıklı gruba (S) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermediği belirlenmişti (p>0,05). Ortalama mast hücresi düzeylerinin değerlendirilmesinde ise A1, A2 ve A3,4 gruplarının, sağlıklı gruba kıyasla istatistiksel olarak ileri derecede yüksek olduğu saptanmıştı (p<0,001). Sağlıklı gruba kıyasla A1 grubunda trakeal mukus skorunda istatistiksel olarak anlamlı bir değişim saptanmamıştı. A2 ve A3,4 gruplarının A1 grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek mukus skorları gösterdiği saptanmıştı (p < 0,001). SAA ortalama düzeylerinin değerlendirilmesinde, sağlıklı gruba kıyasla alerjik 1. ve 2. derece NFLH gruplarında istatistiksel olarak ileri derecede artış saptanmıştı (p < 0,001). İleri evre alerjik NFLH olgularında IgE düzeylerindeki Sitolojik bulgular ile serum biyobelirteçlerinin birlikte değerlendirilmesi, atlarda alerjik ve bakteriyel NFLH ayrımında tanısal doğruluğu artırmaktadır. Özellikle IgE, HRH4 ve IL-8 gibi parametrelerin, NFLH'nin etiyolojisinin ve evresinin belirlenmesinde klinik olarak yol gösterici olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nasopharyngeal lymphoid hyperplasia in horses is a condition predominantly observed in young animals and is characterized by hyperplasia and proliferation of lymphoid follicles within the nasopharyngeal region. Various factors, including infectious agents, allergens, and immune activation, are implicated in the pathogenesis of this condition. The present study aimed to investigate the contribution of allergic mechanisms and bacterial infections to the development of nasopharyngeal lymphoid hyperplasia in horses through physical, endoscopic, cytological, and microbiological examinations, and to evaluate pro-inflammatory proteins such as serum amyloid A and immunoglobulin E, together with immune response components including cluster of differentiation 4, tumor necrosis factor alpha, histamine H4 receptor, and interleukin 8, in allergic and bacterial forms of the disease. A total of 83 horses were enrolled in the study, including horses diagnosed with nasopharyngeal lymphoid hyperplasia and healthy controls. Based on cytological and microbiological analyses of tracheal wash fluid, affected horses were classified as having allergic nasopharyngeal lymphoid hyperplasia or bacterial nasopharyngeal lymphoid hyperplasia. To enable a more accurate statistical evaluation of immunological and pro-inflammatory parameters, allergic cases were further subdivided into mild to moderate disease grades and severe disease grades. In addition, allergic cases were analyzed separately according to disease severity as grade 1, grade 2, and grades 3 to 4. Serum concentrations of serum amyloid A, immunoglobulin E, cluster of differentiation 4, tumor necrosis factor alpha, histamine H4 receptor, and interleukin 8 were measured and compared among groups. The mean neutrophil count in tracheal lavage fluid was significantly higher in horses with allergic and bacterial disease compared with healthy controls, with markedly elevated neutrophil levels observed in horses with bacterial involvement. Horses with bacterial nasopharyngeal lymphoid hyperplasia exhibited significantly lower mean lymphocyte and macrophage counts compared with both healthy horses and those with allergic disease. Neutrophil levels were significantly increased in all disease groups relative to healthy controls and were highest in horses with bacterial disease. Lymphocyte counts were significantly reduced in the bacterial group compared with healthy horses and those with mild to moderate allergic disease. Tracheal mucus scores were significantly elevated in horses with allergic disease compared with healthy controls, while the highest mucus scores were observed in horses with bacterial disease. Mean serum immunoglobulin E concentrations were significantly higher in horses with severe allergic disease compared with horses with mild to moderate allergic disease and healthy controls. Histamine H4 receptor levels were significantly lower in horses with bacterial disease than in those with severe allergic disease. Interleukin 8 concentrations were significantly higher in horses with mild to moderate allergic disease compared with those with severe allergic and bacterial disease. Within allergic disease subgroups, neutrophil counts did not differ significantly from healthy controls, whereas mast cell counts were significantly increased across all allergic severity grades. Tracheal mucus scores were significantly higher in moderate and severe allergic disease compared with healthy horses and those with mild disease. Serum amyloid A concentrations were significantly elevated in horses with mild to moderate allergic disease compared with healthy controls. The combined evaluation of cytological findings and serum biomarkers alongside IgE levels in advanced-stage allergic NFLH cases enhances diagnostic accuracy in differentiating allergic and bacterial NFLH in horses. In particular, parameters such as IgE, HRH4, and IL-8 are considered to be clinically informative in determining both the etiology and the stage of NFLH.