İnsanın kusursuzlaşması konusunda Nietzsche ve transhümanizmin karşılaştırılması
A comparison between Nietzsche and transhumanism on human perfection
  1. Tez No: 1008055
  2. Yazar: DESTİNA NUR SADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ BRAVO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Nietzsche'nin insanın kendini aşmasına ilişkin felsefi yaklaşımı ile transhümanist düşüncenin insanı biyolojik ve bilişsel sınırlarının ötesine taşıma yönündeki iddiaları arasındaki etkileşim alanını incelemeyi amaçlamaktadır. Nietzsche'nin güç istenci, değerlerin yeniden değerlendirilmesi ve übermensch kavramı çerçevesinde geliştirdiği dönüşüm anlayışı, çalışmada transhümanizmin iyileştirme, özgürleştirici müdahale ve teknolojik yükseltme hedefleriyle karşılaştırılacaktır. Araştırma, Nietzsche'nin içsel bir güçle temellendirdiği aşma fikrinin, transhümanizmin dışsal teknik araçlarla gerçekleştirmeye çalıştığı biyoteknolojik ilerleme projeleriyle ne ölçüde ilişkilenebileceğini veya hangi açılardan ayrıştığını tartışmaya açmayı hedeflemektedir. Dolayısıyla araştırma, Nietzsche'nin hiyerarşik ve seçici Übermensch modeli ile transhümanizmin daha kolektif ve erişilebilir mükemmellik anlayışı arasında kurulabilecek muhtemel benzerlik ve gerilim noktalarını sistematik biçimde tartışmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the interaction between Nietzsche's philosophical approach to self-transcendence and transhumanist thought's claims to transcend humankind's biological and cognitive limitations. Nietzsche's understanding of transformation, developed within the framework of the will to power, the reassessment of values, and the concept of the übermensch, will be compared with transhumanism's goals of healing, liberating intervention, and technological upgrading. This study aims to explore the extent to which Nietzsche's idea of transcendence, grounded in an inner power, relates to, and differs from, the biotechnological advancement projects that transhumanism seeks to achieve through external technical means. Therefore, the study aims to systematically discuss potential points of similarity and tension between Nietzsche's hierarchical and selective übermensch model and transhumanism's more collective and accessible understanding of perfection.