Türkiye Jokey Kulübü (TJK) İstanbul At Hastanesi laboratuvarına gönderilen numunelerdeki bakteriyel etkenlerin ve teşhis edilen hastalıkların dağılımı: Retrospektif bir çalışma (2015-2019)
Distribution of bacterial agents and diagnosed diseases in samples sent to the Jockey Club of Türkiye (JCT) İstanbul Equine Hospital laboratory: A retrospective study (2015-2019)
- Tez No: 861866
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GENCAY EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye'de damızlık ve yarış atlarında teşhisi yapılmış hastalıkların ve bu atlardan elde edilen bakteriyel etkenlerin sınıflandırılmasına dair yapılmış kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Bu yüksek lisans tez projesinde, 1 Ocak 2015-31 Aralık 2019 tarihleri arasında, TJK bünyesinde faaliyet gösteren hara, pansiyon, aşım istasyonu ve hastanelerdeki damızlık ve yarış atlarından alınan numenelerdeki bakteriyel etkenlerin ve bu örneklerin alındığı atlardaki hastalıkların retrospektif olarak dağılımının araştırılması amaçlandı. Kategorik değişkenler arasındaki ilişki Ki-Kare (χ2) testi ile incelendi. Teşhis edilen bakteriyel etkenler yıllara, aylara, mevsimlere, teşhis edilen hastalıklara, numunenin alındığı bölgeye ve sistemlere göre analiz edildi. TJK İstanbul At Hastanesi Laboratuvarı'na en çok gönderilen numunenin trakeal lavaj sıvı (%47.3) olduğu ve numunelerinin en çok ilkbahar (%33.8) ve sonbahar (%30.8) mevsimlerinde gönderildiği tespit edildi. Gönderilen numunelerin alındığı atlarda en çok solunum sistemi enfeksiyonu (%49.37), daha sonra genital sistem enfeksiyonları (%29.11) ve gastrointestinal sistem enfeksiyonları (%18.57) görüldüğü belirlendi. Gönderilen bütün numunelerde en çok izole edilen patojenin Escherichia coli (%15.6) olduğu tespit edildi. Solunum sistemi enfeksiyonlarında, en çok Streptococcus equi subsp. zooepidemicus (%14.53), daha sonra sırasıyla Streptococcus dysgalactiae subsp. equisimilis (%11.11), Streptococcus equi subsp. equi (%10.26), Escherichia coli (%10.26), Klebsiella pneumoniae (%9.40), Streptococcus agalactiae (%9.40), gastrointestinal sistem hastalığı teşhis edilen atlarda ise en çok Escherichia coli (%37.21), daha sonra sırasıyla Corynebacterium jeikeium (%18.60) ve Salmonella spp (%13.95) izole edildiği belirlendi. Sonuç olarak, bu çalışmadan elde edilen bulguların, TJK bünyesinde faaliyet gösteren işletmelerde prevalansı yüksek hastalık veya bakteriyel etkenlere karşı spesifik tedbirlerin alınmasına ve at hastalıklarına bağlı kayıpların minimalize edilmesine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkiye, there is no comprehensive study on the classification of diagnosed diseases and the bacterial agents obtained from breeding and racehorses. This master's thesis project aimed to retrospectively investigate the distribution of bacterial agents in samples taken from breeding and racehorses in studs, boarding facilities, breeding stations, and hospitals affiliated with the Jockey Club of Türkiye (JCT) between January 1, 2015, and December 31, 2019. The relationship between categorical variables was examined using the Chi-square (χ2) test. The diagnosed bacterial agents were analyzed according to years, months, seasons, diagnosed diseases, sampling regions, and systems. It was observed that tracheal lavage fluid accounted for the highest percentage of samples sent to the Laboratory of the Istanbul Equine Hospital of the Jockey Club of Türkiye (JCT), with most samples being sent in spring (33.8%) and fall (30.8%) seasons.Among the horses from which samples were taken, respiratory system infections were the most common (49.37%), followed by genital system (29.11%) and gastrointestinal system infections (18.57%). Escherichia coli was the most frequently isolated pathogen in all sent samples (15.6%). In respiratory system infections, the most prevalent pathogens were Streptococcus equi subsp. zooepidemicus (14.53%), followed by Streptococcus dysgalactiae subsp. equisimilis (11.11%), Streptococcus equi (10.26%), Escherichia coli (10.26%), Klebsiella pneumoniae (9.40%), and Streptococcus agalactiae (9.40%). In horses diagnosed gastrointestinal system disease, Escherichia coli (37.21%) was the most frequently isolated pathogen, followed by Corynebacterium jeikeium (18.60%) and Salmonella spp (13.95%). In conclusion, it is anticipated that the findings from this study will contribute to the implementation of specific measures against prevalent diseases or bacterial agents in facilities operated by the Jockey Club of Türkiye (JCT) and minimize losses related to horse diseases.