Süreli yayınlarda metin uyarlama: Hece Dergisi örneği
Adaptation of texts in periodicals: A case study of Hece Journal
- Tez No: 1008061
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Yabancıların Türkçe öğrenmeye yönelik ilgisi gün geçtikçe artmakta, bu durum yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yöntem ve materyal çeşitliliğini önemli kılmaktadır. Ders kitaplarının yanı sıra farklı materyallere duyulan ihtiyaç özellikle okuma becerisi alanında belirginleşmektedir. Okuma metinleri hem dört temel beceri alanına katkı sağlamaları hem de kültür aktarımında işlevsel olmaları bakımından öğretim sürecinin önemli unsurlarındandır. Ancak özgün metinlerin çoğu zaman öğretim sürecinde doğrudan kullanılması dil düzeyi açısından uygun olmamaktadır. Bu nedenle özgün metinlerde öğretim amaçlı metin uyarlama yapılması gerekmektedir. Süreli yayınlardaki metinlerin bu açıdan değerlendirilmesine yönelik çalışmaların sınırlı olması nedeniyle, bu araştırmada Hece Dergisi'nin özel sayıları örneklem olarak belirlenmiştir. Nitel araştırma yaklaşımıyla desenlenmiş olan bu araştırmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak uzman görüşleri kullanılmıştır. Araştırmanın problem cümlesi“Hece Dergisi'nin özel sayılarında yer alan metinlerin B2 seviyesine uyarlanmış hâli nasıldır?”şeklindedir. Uzman görüşleri doğrultusunda sekiz metin seçilmiş, bu metinler B2 düzeyine uyarlanmış ve özgün hâlleriyle karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Metin uyarlamada dil düzeyine uygunluk, kültürel unsurların korunması ve edebî niteliğin dengelenmesine dikkat edilmiştir. Araştırma, yabancılara Türkçe öğretiminde süreli yayınların işlevine dikkat çekmekte ve metin uyarlama çalışmalarına hem kuramsal hem de uygulamalı katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The interest of foreigners in learning Turkish is increasing day by day, which makes the diversity of methods and materials in teaching Turkish as a foreign language significant. The need for materials other than textbooks is particularly evident in the area of reading skills. Reading texts are important elements of the teaching process as they contribute to all four basic skill areas and are functional in cultural transfer. However, original texts are often not suitable for direct use in the teaching process due to the language level. For this reason, text adaptation needs to be carried out on original texts for instructional purposes.Since studies evaluating texts in periodicals from this perspective are limited, the special issues of Hece Journal were determined as the sample for this research. Designed with a qualitative research approach, this study employed the document analysis method. Expert opinions were used as the data collection tool. The research question is:“What is the adapted version of the texts in the special issues of Hece Journal for the B2 level?”Eight texts were selected based on expert opinions, adapted to the B2 level, and analyzed comparatively with their original forms. In text adaptation, attention was paid to the appropriateness for the language level, the preservation of cultural elements, and the balance of literary quality. The research draws attention to the function of periodicals in teaching Turkish to foreigners and provides both theoretical and practical contributions to text adaptation studies.