Tüketicilerin yapay ete yaklaşımının belirlenmesi
Evaluation of consumer perceptions and acceptance of cultured meat
  1. Tez No: 1008084
  2. Yazar: BÜŞRA CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlıklı yaşamanın en temel gerekliliklerinden biri, yeterli ve dengeli beslenmedir. Beslenmede proteinler ise bu temel gerekliliğin en önemli parçalarındandır. Hayvansal proteinler sindirim esnasında bitkisel proteinlere oranla daha az kayba uğrarlar. Günümüzde çoğu ülkede ekonomik koşulların kötüleşmesi nedeniyle, kıymetli bir hayvansal protein kaynağı olan et ve et ürünlerine ulaşmanın giderek zorlaştığı görülmektedir. Bu da alternatif protein kaynaklarına yönelmeye sebep olmuştur. Bu bağlamda, laboratuvar ortamında hayvan hücrelerinin çoğaltılmasıyla elde edilen yapay et (kültür eti), çevresel sürdürülebilirlik, hayvan refahı ve gıda güvenliği açısından umut vadeden bir yenilik olarak öne çıkmaktadır. Ancak yapay etin yaygınlaşmasında en önemli belirleyicilerden biri tüketici algısı ve kabul düzeyidir. Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'de Kırıkkale ve Konya illerinde yaşayan tüketicilerin yapay ete yönelik algılarını, bilgi düzeylerini, yapay eti deneme ve tüketme isteklerini demografik değişkenler çerçevesinde değerlendirmektir. Araştırma kapsamında 18–65 yaş aralığında bulunan, kadın ve erkek olmak üzere toplam 347 gönüllü katılımcıya çevrim içi ortamda 25 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Anket formunda katılımcıların demografik özellikleri, et tüketim alışkanlıkları, yapay etin gerekliliğine ilişkin görüşleri ve yapay etin pazara sunulması durumundaki olası tercihleri sorgulanmıştır. Araştırma bulguları, tüketicilerin önemli bir bölümünün yapay et kavramına mesafeli yaklaştığını, ancak belirli demografik gruplarda yapay eti deneme isteğinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Ayrıca bilgi düzeyi arttıkça yapay etin kabul edilebilirliğinin yükseldiği ve tüketici tereddütlerinin büyük ölçüde doğallık, sağlık ve dini hassasiyetler etrafında şekillendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, yapay etin tüketici tarafından kabulünün artırılabilmesi için doğru bilgilendirme, şeffaf üretim süreçleri ve kültürel hassasiyetleri gözeten yaklaşımların büyük önem taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition is one of the fundamental requirements of a healthy lifestyle, with proteins playing a vital role in growth, tissue repair, immune function, and metabolic processes. Animal-derived proteins are characterized by higher digestibility and biological value compared to plant-based proteins. However, worsening economic conditions in many countries have limited access to meat and meat products, increasing interest in alternative protein sources. In this context, cultured meat, produced through the in vitro cultivation of animal cells, has emerged as a promising alternative in terms of environmental sustainability, animal welfare, and food safety. Nevertheless, consumer perception and acceptance remain key factors influencing its widespread adoption. The aim of this thesis is to evaluate consumer perceptions, knowledge levels, and willingness to try and consume cultured meat among individuals living in the provinces of Kırıkkale and Konya in Türkiye, considering demographic variables. An online questionnaire consisting of 25 questions was administered to 347 voluntary participants aged 18–65 years. The survey included questions on demographic characteristics, meat consumption habits, opinions on the necessity of cultured meat, and potential consumption preferences. Statistical analyses revealed that while a considerable proportion of consumers approach cultured meat with caution, acceptance and willingness to try increase with higher knowledge levels. Consumer concerns were mainly related to perceptions of naturalness, health, and religious considerations. Overall, the findings highlight the importance of transparent information and culturally sensitive approaches to enhance consumer acceptance of cultured meat.