Diz osteoartriti tanımlamada MR görüntülemenin radiomic analizi
Radiomic analysis of magnetic resonance imaging in the diagnosis of knee osteoarthritis
  1. Tez No: 1008083
  2. Yazar: GİZEM ÖNSOY HAVABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERAY SOYUPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada diz osteoartritinin (KOA) tanımlanmasında manyetik rezonans görüntüleme (MRG) verilerinden elde edilen radyomik özelliklerin makine öğrenmesi (MÖ) yöntemleri ile analiz edilerek kıkırdak ve subkondral kemik hasarının sınıflandırılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Diz MRG görüntülerinde medial femoral, lateral femoral, medial tibial ve lateral tibial bölgelerde segmentasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Segmentasyonlar 3D Slicer yazılımı kullanılarak yapılmış ve PyRadiomics aracılığıyla radyomik özellikler elde edilmiştir. Aynı görüntüler iki deneyimli radyolog tarafından MRI Osteoarthritis Knee Score (MOAKS) sistemi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen radyomik veriler kullanılarak farklı MÖ modelleri oluşturulmuş ve modellerin performansı ROC eğrisi, AUC ve sınıflandırma performans ölçütleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: Radyomik özelliklere dayalı MÖ modellerinin KOA'ya bağlı kıkırdak ve subkondral kemik hasarını sınıflandırmada başarılı performans gösterdiği saptanmıştır. Bazı anatomik bölgelerde geliştirilen modellerin yüksek ayırt edici güç sergilediği ve farklı OA evrelerini anlamlı düzeyde ayırt edebildiği görülmüştür. Sonuç: MR görüntülerinden elde edilen radyomik özelliklerin MÖ yöntemleri ile birlikte kullanılması KOA'nın değerlendirilmesinde potansiyel bir karar destek yaklaşımı sunabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the ability of radiomic features extracted from magnetic resonance imaging (MRI) combined with machine learning methods to classify cartilage and subchondral bone damage in knee osteoarthritis. Materials and Methods: Segmentation was performed on medial femoral, lateral femoral, medial tibial and lateral tibial regions on knee MRI images. Segmentation was carried out using the 3D Slicer software and radiomic features were extracted using PyRadiomics. The same images were evaluated independently by two experienced radiologists using the MRI Osteoarthritis Knee Score (MOAKS) system. Machine learning models were developed using the extracted radiomic features, and model performance was evaluated using ROC curves, AUC values and classification performance metrics. Results: Machine learning models based on radiomic features demonstrated successful performance in classifying cartilage and subchondral bone damage associated with knee osteoarthritis. In several anatomical regions, the models showed strong discriminative ability in distinguishing different stages of osteoarthritis. Conclusion: Radiomic features derived from MRI combined with machine learning methods may provide a potential decision-support approach for the evaluation of knee osteoarthritis.