Huzursuz bacak sendromu olan ve olmayan Multiple Sklerozlu bireylerin fonksiyonel performans, bilişsel işlev, uyku kalitesi ve anksiyete-depresyon düzeyi açısından karşılaştırılması
Comparison of Multiple Sclerosis individuals with and without restless legs syndrome in terms of functional performance, cognitive function, sleep quality, and anxiety-depression levels
- Tez No: 1008086
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZE REDA TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Huzursuz Bacak Sendromu (HBS) olan ve olmayan Multipl Sklerozlu (MS) bireylerin fonksiyonel performans, bilişsel işlev, uyku kalitesi ve anksiyete-depresyon düzeyleri açısından karşılaştırılmasıdır. Bu kesitsel çalışmaya 18-65 yaş arası MS tanılı bireyler dahil edildi. Katılımcılar HBS varlığına göre iki gruba ayrıldı. Çalışmaya her bir grupta 18 olmak üzere toplam 36 birey dahil edildi. HBS şiddeti, Huzursuz Bacak Sendromu Şiddet Derecelendirme Skalası (HBSŞDS) ile belirlendi. Fonksiyonel performans Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi (Z25AYT), 2 Dakika Yürüme Testi (2DYT) ve 9 Delikli Peg Testi (9DPT) ile; bilişsel işlev Sembol Sayı Modaliteler Testi (SSMT) ile; uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ile; anksiyete ve depresyon düzeyleri ise Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği (HAD) ile değerlendirildi. Fonksiyonel performans ölçümlerinde 9DPT, 2 DYT ve Z25AYT sonuçları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Bilişsel işlev değerlendirmelerinde SSMT skorları HBS olan MS'li grupta daha düşük fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Uyku kalitesi değerlendirmelerinde HBS olan MS'li bireylerin uyku gecikmesi alt boyutu (p=0,042) ve toplam PUKİ puanlarının (p=0,039) anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunduu. Anksiyete-depresyon değerlendirmelerinde ise anksiyete düzeylerinin HBS olan MS'li bireylerde anlamlı derecede daha yüksek olduğu saptandı (p=0,001), depresyon düzeyleri açısından ise gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Ayrıca HBS şiddeti ile üst ekstremite motor performansını gösteren 9DPT süreleri arasında anlamlı pozitif ilişki saptandı (p<0,05). Sonuçlarımız, HBS'nin MS'li bireylerde uyku kalitesi ve anksiyete düzeyi üzerinde, HBS şiddetinin ise üst motor beceriler üzerinde olumsuz etkilere neden olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare individuals with and without Restless Leg Syndrome (RLS) who have Multiple Sclerosis (MS) in terms of functional performance, cognitive function, sleep quality, and anxiety-depression levels. Individuals aged 18-65 with MS were included in this cross-sectional study. Participants were divided into two groups based on the presence of RLS. A total of 36 individuals were included in the study, 18 in each group. RLS severity was determined using the Restless Legs Syndrome Severity Rating Scale (RLSSRS). Functional performance was assessed using the Timed 25-Step Walk Test (T25ST), the 2-Minute Walk Test (2MWT), and the 9-Hole Peg Test (9HPT); cognitive function was assessed using the Symbol Number Modalities Test (SDMT); and sleep quality was assessed using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Anxiety and depression levels were assessed using the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). No significant differences were found between the groups in terms of functional performance measurements, specifically 9HPT, 2 MWT, and T25ST results (p>0.05). In cognitive function assessments, SDMT scores were lower in the MS group with RLS, but this difference was not statistically significant (p>0.05). In sleep quality assessments, individuals with MS who had RLS had significantly higher sleep latency subscale (p=0.042) and total PSQI scores (p=0.039). In anxiety-depression assessments, anxiety levels were found to be significantly higher in individuals with MS who had RLS (p=0.001), while no significant difference was found between the groups in terms of depression levels (p>0.05). Additionally, a significant positive correlation was found between RLS severity and 9HPT times indicating upper extremity motor performance (p<0.05). Our results show that HBS negatively affects sleep quality and anxiety levels in individuals with MS, and the severity of HBS negatively impacts upper motor skills.