İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi Türkçe yazmalar 10884 Mecmua-i Eş'âr (İnceleme-metin)
Istanbul University Rare Books Library Turkish manuscripts 10884 Mecmua-i Eş'âr (Review-text)
- Tez No: 1008100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SONA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Çalışma, ne zaman ve kim tarafından tertip edildiği bilinmeyen Mecmua-i Eş'âr adlı eseri ve incelemesini içermektedir. Mecmuanın 1a varağına göre eser İbnülemin Mahmud Kemal İnal'ın mülkiyetindedir. 12.-19. yüzyıllar arasında yaşamış olan şairleri içeren bu mecmuada ağırlıklı olarak 16. yüzyıldan şairler bulunmaktadır. Şairler arasında Bâkî (ö. 1600), Hayâlî Bey (ö. 1557), Hayretî (ö. 1534-35), Derzîzâde Ulvî (ö. 1585) ve Emrî'nin (ö. 1575) gazelleri mecmuada çokça geçmektedir. Birer şiiri olan elli sekiz şair mevcuttur. Bunun yanı sıra az bilinen şairler de mecmuada yer almaktadır. Gazellerin yoğunlukta olduğu mecmuada on dört farklı nazım şekli bulunmaktadır. Bu şiirlerde en fazla remel bahri kullanılmıştır. Türkçe şiirlerin yanı sıra sayısı az da olsa Farsça şiirler vardır. Mensur metinlerin yer aldığı birkaç varak, mühürler, ayetler, hesaplamalar, nazireler, makamlar, güfteler mecmuanın birer parçasıdır. Çalışma dâhilinde metin, transkripsiyon alfabesiyle Latin harflerine aktarılmıştır. Ayrıca mecmuanın Türk edebiyatındaki yerine ve önemine, mecmua hakkındaki tasnif denemelerine yer verilmiştir. İncelenen mecmuanın tavsifi yapılmış, muhtevası hakkında bilgi verilmiş, çeşitli tablolarla içindeki bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the Mecmua-i Eş'âr, a collection whose date of compilation is unknown. According to page 1a of the collection, mecmua is owned by İbnülemin Mahmud Kemal İnal. The poets featured in this collection lived between the 12th and 19th centuries, with a predominance of poets from the 16th century. The ghazals of Bâkî (d. 1600), Hayâlî Bey (d. 1557), Hayretî (d. 1534-35), Derzi-zâde Ulvî (d. 1585), and Emrî (d. 1575), who were prominent in this century, appear frequently in the collection. There are fifty-seven poets with one poem. In addition, lesser-known poets are also included in the anthology. There are fourteen different verse forms in the mecmua, which is dominated by ghazals. The Remel meter is used most frequently in these poems. In addition to Turkish poems, there are a few Persian poems. Several pages containing prose texts, seals, ayah, calculations, nazires, makam, and lyrics are also part of the mecmua. Within the scope of this study, the text has been transcribed using the Latin alphabet. Furthermore, the collection's place and importance in Turkish literature, as well as attempts at classification, are discussed. The examined collection is described, information about its contents is provided, and the information is presented in various tables.