Nisan 2024- Nisan 2025 tarihleri arasında mekanik travma sonucu yaralanarak Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine başvuran hastaların yara özelliklerinin belirlenmesinde uzmanlık alanlarının yaklaşımlarının medikolegal değerlendirmeye etkisinin incelenmesi
An analysis of the impact of specialty-based approaches on the medico-legal evaluation of wound characteristics in patients admitted to the Emergency Department of Dokuz Eylül University Hospital due to mechanical trauma between April 2024 and April 2025
- Tez No: 1008107
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Travmaya uğrayan bireylerdeki yara tanımı, adli olgularda olayın aydınlatılması ve adil bir yargılama sürecinin yürütülmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, mekanik travma sonucu yaralanarak acil servise başvuran hastalarda farklı klinik uzmanlık alanlarının yara tanımlamalarındaki farklılıkların ve bu farklılıkların medikolegal değerlendirmeye olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, kesitsel-analitik nitelikte olup Nisan 2024–Nisan 2025 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne mekanik travma sonucu başvuran 212 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Olgulara ait sosyodemografik veriler ile yaraların sayısı, türü, lokalizasyonu, boyutu ve morfolojik özellikleri veri kayıt formlarına kaydedildi. Aynı olgular için diğer branş hekimleri tarafından yapılan yara tanımlamalarına hastane bilgi sistemi (probel) üzerinden ulaşıldı. Verilerin analizi SPSS 24.0 programı kullanılarak ki-kare, continuity correction, Fisher exact, Shapiro–Wilk ve Wilcoxon signed-rank testleri ile yapıldı. Bulgular: Çalışmada 212 olguda toplam 395 yara saptandı. Diğer branş hekimleri tarafından 328 yara tanımlandığı belirlendi. Olguların yaş ortalaması 47,67 ± 21,0 olup %77,4'ü erkekti. Yaralanmaların %64,6'sı künt travma, %27,4'ü kesici-delici alet yaralanması ve %8'i ateşli silah mermi çekirdeği/saçma tanesi yaralanmasıydı. Yara sayısı arttıkça tanımlanan yara sayısının anlamlı olarak azaldığı ve yara boyut uyumunun düşük olduğu saptandı. Kesici-delici alet yaralanması ve ateşli silah mermi çekirdeği/saçma tanesi yaralanmalarında özgül yara bulgularına ilişkin uyum oranlarının düşük olduğu belirlendi. Ekimoz rengine ilişkin tanımlamaların büyük oranda eksik veya hatalı olduğu görüldü. Diğer branş hekimleri arasında bazı parametrelerde istatistiksel fark saptanmazken, adli tıp hekimi ile karşılaştırıldığında tanım uyumlarının belirgin biçimde düşük olduğu belirlendi. Sonuç: Bu çalışma, mekanik travmaya bağlı adli olgularda yara tanımlarında branşlar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğunu ve bu durumun medikolegal değerlendirmeyi etkileyebilecek nitelikte olduğunu ortaya koymuştur. Yara özelliklerinin ilk başvuru aşamasında ayrıntılı, sistematik ve rehber temelli biçimde kaydedilmesinin adli raporlamada standardizasyon ve adli sürecin güvenilirliği açısından gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Accurate wound description in trauma victims is essential in forensic cases for clarifying events and ensuring a fair judicial process. This study aimed to examine differences in wound descriptions among physicians from different clinical specialties in patients admitted to the emergency department due to mechanical trauma and to evaluate the potential impact of these differences on medico-legal assessment. Materials and Methods: This cross-sectional analytical study included 212 patients admitted to the Emergency Department of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine between April 2024 and April 2025 due to mechanical trauma. Sociodemographic data and wound characteristics, including number, type, localization, size, and morphological features, were recorded using standardized forms. Wound descriptions documented by physicians from other specialties were obtained from the hospital information system (Probel). Statistical analyses were performed using SPSS 24.0 with Chi-square, continuity correction, Fisher's exact, Shapiro–Wilk, and Wilcoxon signed-rank tests. Results: A total of 395 wounds were identified in 212 cases, whereas 328 wounds were documented by other specialties. The mean age was 47.67 ± 21.0 years, and 77.4% of patients were male. Injuries resulted from blunt trauma (64.6%), sharp-force injuries (27.4%), and firearm-related injuries (8.0%). As wound number increased, concordance between actual and documented wound counts decreased significantly, and concordance regarding wound size was low. Low agreement was also observed for specific findings in sharp-force and firearm-related injuries. Descriptions of contusion color were frequently missing or inaccurate. Although no significant differences were found among non-forensic specialties for certain parameters, concordance rates were notably lower when compared with forensic medicine specialists. Conclusion: Significant inter-specialty differences exist in wound descriptions of forensic cases involving mechanical trauma, which may affect medico-legal evaluation. Detailed, systematic, and guideline-based documentation at initial presentation is essential to ensure standardization and reliability in forensic reporting.