Halkla ilişkilerde hikaye anlatıcılığı: Türkiye'dekişirketler üzerinden anlatısal çözümleme
Storytelling in public relations: Narrative analysis through companies in Turkey
  1. Tez No: 1008106
  2. Yazar: BETÜL ÖZDEMİR GÜRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGAR SEYIDOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Hikaye anlatıcılığı, tarih boyunca iletişim kurma, anlamlandırma, kendini ifade etme, kültür aktarma nedenleriyle kullanılan güçlü iletişim yöntemlerinden biri olmuştur. Folklor, masallar ve edebiyat çalışmalarından sinemaya, medya gibi alanlarda önemli bir yer tutmuştur. Özellikle sanayi devrimiyle birlikte anlam odaklı tüketimin bir yaşam tarzı aracı haline gelmesi sebebiyle hikâye anlatıcılığı, anlam yaratma ve anlamlı iletişim kurmayı sağlayan güçlü bir iletişim aracı olduğu göze çarpmıştır. Kurumlar için halkla ilişkiler bağlamında hikaye anlatıcılığı, hedef kitleyle duygusal ve anlamlı bir bağ kurabilme, kimlik ifade ve kimlik süreçlerini önemli derecede etkileyen stratejik bir konumdadır. Bu bağlamda halkla ilişkiler uygulayıcılarının belirleyici rolü dikkate alınırsa kurumun inşa ettiği gerçeklik ile hedef kitlenin gerçekliği arasında uyum ne derecede sağlanırsa ortak anlam aynı derecede güçlenmektedir. Bu çalışma ile kurumların halkla ilişkiler kapsamında hikâye anlatıcılığının kuramsal arka planı ile pratikteki yansımalarının ne ölçüde örtüştüğü, ne gibi faaliyetler yürütüldüğü, öne çıkan unsurlar ve hikaye anlatıcılığının nasıl bir rol oynadığı konuları üzerinden değerlendirme yapılmıştır. Çalışmaya Capital Dergisi'nin 2024 yılı“İş Dünyasının En Beğenilen Şirketleri”listesinde yer alan Türkiye'de kurulmuş ilk altı şirketin toplam yirmi sekiz kurumsal anlatısı, anlatı analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, kurumların hedef kitleye neyi iletmek istedikleri, bağlam kurma yönelimleri, kimlik, değer konumlandırmaları ve anlatıların nasıl bir olay örgüsüne sahip olduğu ortaya koymuştur. Bu analiz, kurumların anlatı çalışmalarının sadece bir iletişim taktiği değil, kurumlar için derinlikli, stratejik anlam inşası ve anlatının arkasındaki derinliğe dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Storytelling has been one of the powerful communication methods used throughout history for reasons such as establishing communication, making sense of things, expressing oneself, and transmitting culture. It has held an important place in areas ranging from folklore, fairy tales and literary works to cinema and media. With the industrial revolution, storytelling has emerged as a powerful communication tool that creates meaning and enables meaningful communication, particularly as meaningoriented consumption has become a way of life. In the context of public relations for organisations, storytelling occupies a strategic position that significantly influences the ability to establish an emotional and meaningful connection with the target audience, as well as identity expression and identity processes. In this context, considering the decisive role of public relations practitioners, the degree to which harmony is achieved between the reality constructed by the organisation and the reality of the target audience strengthens the shared meaning to the same degree. This study evaluates the extent to which the theoretical background of storytelling in public relations and its practical reflections coincide, what kind of activities are carried out, the prominent elements, and the role played by storytelling. The study evaluated a total of twentyeight corporate narratives from the first six companies established in Turkey that were included in Capital Magazine's 2024 list of 'The Most Admired Companies in the Business World' using narrative analysis methods. The findings reveal what the organisations want to communicate to their target audience, their orientation towards establishing context, their identity and value positioning, and the plot structure of their narratives. This analysis highlights that the organisations' narrative efforts are not merely a communication tactic, but rather a deep, strategic construction of meaning for the organisations, drawing attention to the depth be