Periodontoloji kliniğinde uygulanan cerrahi işlemler öncesi anksiyete yönetiminde sağlık okuryazarlığının önemi
The importance of health literacy in anxiety management before surgical procedures performed in periodontology clinic
  1. Tez No: 1008112
  2. Yazar: SENCER ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ERCIYAS, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SEVİNÇ ÖZBERK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ameliyat öncesi dönemde ortaya çıkan anksiyete, hastaların tedavi sürecine uyumunu, ağrı algısını ve postoperatif iyileşme sürecini etkileyebilmektedir. Bireylerin sağlıkla ilgili bilgiye ulaşma, anlama ve kullanabilme kapasitesini ifade eden sağlık okuryazarlığı ise sağlık hizmetlerinden etkin yararlanmayı belirleyen önemli faktörlerden biridir. Sağlık okuryazarlığı düzeyinin düşük olması, bireylerin tedavi sürecini anlamalarını zorlaştırarak kaygı düzeylerinin artmasına yol açabilmektedir. Çalışmanın amacı, cerrahi tedavi planlanan bireylerde ameliyat öncesi anksiyete düzeyini değerlendirmek ve bu durumun sağlık okuryazarlığı düzeyi ile sosyodemografik özellikler açısından ilişkisini incelemektir. Bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanmıştır. Araştırma, Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Kliniği'nde cerrahi işlem planlanan gönüllü hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 18-65 yaş arası 90 gönüllü katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik anket formu, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların Beck Anksiyete Ölçeği puanları incelendiğinde ameliyat öncesi dönemde farklı düzeylerde anksiyete belirtilerinin bulunduğu görülmüştür. Sağlık okuryazarlığı düzeyi incelendiğinde katılımcıların belirli bir bölümünün sınırlı veya yetersiz sağlık okuryazarlığı düzeyine sahip olduğu belirlenmiştir. Sosyodemografik değişkenler ile sağlık okuryazarlığı ve anksiyete düzeyleri arasında yapılan karşılaştırmalarda bazı değişkenler açısından anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca sağlık okuryazarlığı düzeyi ile anksiyete düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulguları, cerrahi işlem öncesi dönemde hastaların anksiyete düzeylerinin çeşitli bireysel ve sosyodemografik faktörlerden etkilenebileceğini göstermektedir. Sağlık okuryazarlığı düzeyinin bireylerin toplam anksiyete skoru üzerinde bir anlamlı bir etkisi görülmemişken, sağlık sürecini anlama ve yönetme becerilerini etkileyerek anksiyete düzeyi üzerinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle cerrahi tedavi planlanan hastalarda sağlık okuryazarlığı düzeyinin değerlendirilmesi ve hastalara yönelik bilgilendirme süreçlerinin güçlendirilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Anxiety that occurs in the preoperative period can affect patients compliance with the treatment process, pain perception and postoperative recovery process. Health literacy, which expresses the capacity of individuals to access, understand and use health-related information, is one of the important factors that determine the effective use of health services. Low levels of health literacy can make it difficult for individuals to understand the treatment process, leading to increased anxiety levels. The aim of the study was to evaluate the preoperative anxiety level in individuals who are planned for surgical treatment and to examine the relationship between health literacy level and sociodemographic characteristics. This study was planned as descriptive and cross-sectional. The study was carried out on volunteer patients who were scheduled for surgical procedures in the Periodontology Clinic of Gaziantep University Faculty of Dentistry. 90 volunteers between the ages of 18-65 participated in the study. A sociodemographic questionnaire form, Turkey Health Literacy Scale-32 and Beck Anxiety Scale were applied to the participants. When the Beck Anxiety Scale scores of the participants were examined, it was seen that there were different levels of anxiety symptoms in the preoperative period. When the level of health literacy was examined, it was determined that a certain part of the participants had limited or insufficient health literacy level. In the comparisons made between sociodemographic variables and health literacy and anxiety levels, significant differences were found in terms of some variables. In addition, it was determined that there were statistically significant relationships between health literacy level and anxiety level. Research findings indicate that patients' anxiety levels in the pre-surgical period can be influenced by various individual and sociodemographic factors. While no significant effect of health literacy level was observed on the total anxiety score of individuals, it is thought that it may play a role in anxiety level by affecting their ability to understand and manage the health process. For this reason, it is important to evaluate the level of health literacy in patients who are planned for surgical treatment and to strengthen the information processes for patients.