Kemikçi defektlerin tedavisinde açık küretaj ve kemik cerrahisi tekniklerinin karşılaştırılması
- Tez No: 9179
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
- 75 - ÖZET Bu çalışma, keraikiçi defektlerin tedavisinde açık kü- retaj ve kemik cerrahisi tekniklerinin, yeni kemik oluşumu, ataşman kazancı ve cep derinliklerini azaltmada, birbirlerine üstünlüklerinin olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmış tır. Araştırmaya yaşları 29 ilâ 50 arasında değişen 15 hastadaki toplam 66 defekt alınmış, bunlardan 32 tanesi açık küretaj, 34 tanesi kemik cerrahisi ile tedavi edilmiş tir. Tedavi sonuçlarının klinik olarak değerlendirilmesinde tedavinin başında, ilk tedavi fazı sonunda ve operasyondan 6 ay sonra plak indeks, gingival indeks, cep derinliği ve ataşman seviyesi ölçümleri yapıldı. Ayrıca kemikiçi defekt- lerdeki yeni kemik oluşumunu ve alveoler kretin yüksekliğinde meydana gelen değişimleri belirlemek amacıyla, operasyonlar esnasında direkt yolla, operasyondan 6 ay sonra transgingival metodla ölçümler yapıldı. Tedavi edilen defektlerden 14 tane si tekrar açılarak bu ölçümler direkt yolla yinelendi. Detaylı bir ağız hijyeni eğitimi, diştaşı temizliği ve kök yüzeyi düzeltilmesi işlemlerini içeren 3 haftalık ilk tedavi fazını takiben aynı çenede kanin ve birinci molar diş leri arasındaki bölgeler iki taraflı operasyona alındı.- 76 - Bir taraftaki defektler açık küretaj için seçildiğin de diğer taraftaki defektlere küretaj işlemini takiben kemik cerrahisi uygulandı. Gruplar arasında plak ve gingival indeksin arayüz ve orta nokta değerlerinde ölçüm zamanları arasında istatistik sel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Cep derinliklerinin azalmasında iki tedavi grubu ara sında arayüz değerlerinde ilk tedavi fazı sonu ile operasyon sonrası 6. ay ve periodontal tedavinin başlangıcı ile operas yon sonrası 6. ay dönemleri arasında istatistiksel olarak çok ileri derecede anlamlı fark bulunmuştur. Heriki tedavi grubunda da en fazla ataşman kazancı ve yeni kemik oluşumu 3 duvarlı defektlerde meydana gelmiş ancak gruplar arasında yeni kemik oluşumu ve arayüzlerdeki ataşman kazancı yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. İki tedavi yönteminde krestal rezorpsiyon miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamış, bunun yanısıra kemik cerrahisi yapılan bölgelerde dişeti do kusunun daha iyi modele olduğu dikkati çekmiştir.
Özet (Çeviri)
- 77 - SUMMARY The purpose of this investigation was to compare the osseous recontouring technique to open curettage, in respect to new bone regeneration, attachment gain and the reduction of probing depths in treatment of intrabony defects. A total of 66 intrabony defects, in 15 patients, 32 of which were treated by open curettage and 34 by osseous recontouring, were participated in the study. Plaque index, gingival index, probing pocket depth, probing attachment level were evaluated at the base line, after initial phase and at the sixth month, after periodontal theraphy. On the otherhand, for the evaluation of the new bone regeneration and the differences in the crestal height, the measurements were done directly during the operation and transgingivally six months after it. The measurements of 14 defects were repeated by reentry procedure. At the initial phase, the patients received oral hygiene instructions and had their teeth thoroghly scaled and root planed. Following this, the posterior segments bilaterally were then treated with osseous recontouring and open curettage. If osseous recontouring was performed on one side, the other side received open curettage.- 78 - There was no significant statistical differences betwen the groups, in respect to plaque and gingival index scores. Pocket reduction was achieved in two treatment modalities and differences at approximal surfaces in two groups was statistically signiicant. Probing attachment gain and new bone regeneration at approximal surfaces in both treatment groups had occured but this was limited and had no significant differences. On the otherhand at the sixth month, it was also observed that a better post operative morphology had occured in gingiva at the osseous recontouring side.